Jak vypadá největší elektromobil světa, který se umí sám nabíjet?

Švýcarský elektrický eDumper váží 58 tun prázdný
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
20. září 2019 13:34 / Twitter
  0   0
Velký nákladní elektrický automobil eDumper získal titul největšího elektromobilu na světě. Stojí v přepočtu přibližně 9,5 milionu Kč a byl vyroben za účelem provozu v povrchových lomech. Můžete ho spatřit například ve švýcarském lomu v Péry.

Nejzajímavější na něm je asi to, že nepotřebuje nabíjení. Jeho pohon odhadem ročně ušetří 50 000 litrů nafty a zároveň ušetří asi 130 tun CO2, informovala o tom firma Kuhn Schweiz, jeho výrobce.

K čemu je určen a kolik uveze?

Švýcarský elektrický eDumper váží 58 tun prázdný, uveze 65 tun nákladu a jeho pneumatiky měří v průměru dva metry. Tento model vychází z dieselového Komatsu HD 605-7, ale jeho palivová nádrž se nahradila vůbec největší baterií vyrobenou pro elektrické vozidlo. Baterie váží 4,5 tuny a má kapacitu 600 kWh.

Tento eDumper byl navržen jako speciální důlní přepravník vápencových a sedimentárních hornin z těžební oblasti vysoko nad zemí do zpracovatelského závodu v nižší poloze.

Na co jezdí?

Podle výrobce nákladní elektrický eDumper kromě prvního dobití nepotřebuje nabíjet a v provozu si vystačí pouze s rekuperovanou energií, nebo alespoň ve švýcarském lomu v Péry tomu tak je. eDumper slouží v cementárně firmy Vigier nedaleko metropole Bern. Den co den tam už asi rok úspěšně jezdí a dosud nemusel být ani jednou nabitý.

A jak si tedy eDumper dobíjí energii? Plně naložený elektrický eDumper vážící 123 tun odveze náklad z velkého kopce a během jízdy z kopce se při brždění začne baterie rekuperovat a tím se baterie dobíjí. eDumper pak po sjezdu náklad vyloží a jede opět na kopec - prázdný a s nabitou energií. Vyrobená elektřina umožňuje eDumperu vyjet zpět nahoru na kopec. A tak to jde stále dokola, a to bez potřeby nabíjení.

Dalo by se tedy říct, že eDumper jezdí tak trochu na svůj náklad a tím je vlastně vozidlem s nulovou energií. Dále čtěte: Spotřeby hybridů odhaleny. Takové hodnoty nikdo nečekal.

Blanka Štiková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu