Chcete revoluční náklaďák Tesla? Cena rezervace je vysoká!

 Auto-Moto 
24. listopadu 2017 07:55 / Tomáš Novotný
  0
📷
1 fotografie v galerii
Cena elektrického tahače Tesla rozhodně není lidová, přestože start výroby je ještě ve hvězdách Tesla
Tesla nedávno představila svůj první elektrický tahač Semi. Elon Musk slibuje skvělé parametry, ale za rezervaci si nechá hodně zaplatit, přestože výroba začne za dva roky. Nejdříve...

Před pár dny automobilka Tesla představila svůj první elektrický tahač Semi. Byla to obrovská show, lidé žasli a Elon Musk ohromoval svět prohlášeními o tom, co všechno tahle novinka dokáže. Jen považte, i s maximálním nákladem zrychlí Tesla Semi z nuly na 100 km/h za 20 sekund. Běžným tahačům to trvá asi minutu. Dojezd bude až 800 km a půl hodiny dobíjení postačí k doplnění energie na 650 km. Zájemci už samozřejmě mohou podávat objednávky doplněné o drobný rezervační poplatek. 

Teď se objevily i ceny a rozhodně nejsou nízké. Za zhruba 3,2 milionu korun dostanete základní Teslu Semi, jenže ta ujede na jedno dobití pouze 480 km. Na variantu se slibovaným dojezdem kolem 800 km už budete potřebovat přibližně čtyři miliony korun. Rezervační poplatek je přitom v přepočtu 430 000 Kč, ačkoliv Elon Musk sliboval během slavnostní premiéry poplatek 150 tisíc. Skutečně nedočkaví zájemci mají k dispozici vůz z limitované série Founders Series za 4,3 milionu korun. Jestli ho chcete, budete panu Muskovi muset poslat celou částku. 

Po představení elektrického tahače se světem začaly šířit zprávy o revoluci v nákladní dopravě a o tom, jak to všechno bude krásné. Jenže je zde několik velice podstatných „ale“. Tak třeba fakt, že na ono slibované dobití energie na dojezd 650 km během půl hodiny jsou potřeba super rychlé dobíječky, jenže ty ještě nikde nestojí. Tesla o nich začala mluvit až v rámci představení svého tahače. 

Daleko větší háček představuje zahájení výroby. Elon Musk rozhodně nemá problém hlásat bombastická čísla a slíbit v podstatě cokoliv, jenže fakticky má tahač Semi k sériové výrobě hodně daleko. Musk oznámil start výroby v roce 2019, nicméně v minulosti snad nikdy podobné sliby nedodržel. Reálně tedy nejde o hotové auto, ale spíše o koncept. Je to stejné, jako kdyby Škoda po letošním představení elektrického konceptu Vision E (který jsme vám představili už dříve) začala vybírat od zákazníků rezervační poplatky. Akorát u Škody by asi zákazníci měli větší jistotu dodržení termínu zahájení výroby.

A ten vůbec největší háček se objevil dnes. Bloomberg přišel s informací, že Tesla prodělá každou minutu osm tisíc dolarů, tedy v přepočtu asi 170 000 Kč. Automobilka pořád nedokáže naplno rozjet výrobu Modelu 3, na který má obrovské množství objednávek, přičemž start výroby je opět ve skluzu. Problémy přiznal i sám Elon Musk. Jestli se situace nezmění, příští rok bude Tesla bez peněz. 

Nebo do té doby představí Elon Musk další bombastické auto a vybere další rezervační poplatky, aby konečně rozjel výrobu modelu, který se měl začít vyrábět už dávno a na který vybral rezervační poplatky také už dávno. Možná by nebylo nakonec až tak velkým překvapením, kdyby tahle bublina jednoho dne splaskla a na žádný revoluční tahač ani žádná jiná neuvěřitelná auta nakonec nedošlo. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?