Průlomový objev: Robot našel roztavené palivo ve zničeném reaktoru jaderné elektrárny

 Technologie 
22. listopadu 2017 14:31 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Jadernou elektrárnu Fukušima postihla před šesti lety havárie způsobená vlnou tsunami Internet
Před více než šesti lety postihla jadernou elektrárnu v japonské Fukušimě havárie způsobená ničivou vlnou tsunami. Uranové tyče se propálily pláštěm reaktorů a nikdo nevěděl, kde přesně se nachází. Nyní po šesti letech snažení byly objeveny robotickým průzkumníkem.

11. března 2011 způsobila ničivá vlna tsunami, která vznikla krátce po silném zemětřesení, vážnou katastrofu v jaderné elektrárně Fukušima. Nehoda způsobila roztavení tří ze šesti jaderných reaktorů. Palivo v podobě uranových tyčí se roztavilo a propálilo se dnem reaktoru vyrobeným z vrstev oceli a betonu.

Pracovníci elektrárny a záchranné sbory palivo ochlazovali čerpáním vody do útrob reaktoru, ale nikdo přesně nebyl schopen určit, kam až se roztavený uran mohl dostat, nebo do jaké hloubky se propálil. Tento fakt představuje dodnes vážné riziko, protože při dosažení značné hloubky může způsobit vážné ekologické problémy. O některých z nich jsme psali již dříve.

Nyní poprvé od havárie pracovníci dokázali zachytit fotografie roztaveného uranu, který se nachází pod reaktorem 3. bloku. Navedení robota na správné místo zabralo inženýrům celé tři dny.

Předchozí pokusy, během kterých byli do reaktorů vysláni roboti, selhaly, protože stroje nedokázaly zvládnout silnou míru radiace. Nový robot je vyroben z materiálu, který dokáže radiaci odolat, a navíc je vybaven speciálním dozimetrem, jenž mu umožňuje vyhnout se oblastem s nadměrným množstvím záření. Dosažení uranového paliva pomocí robota je považováno za průlom v řešení této havárie.

Dosud totiž nebylo možné zahájit účinné řešení následků, protože nikdo nevěděl, kde palivo ve skutečnosti po tolika letech je. Teď, když inženýři vědí, kde přesně se uran nachází, mohou konečně zahájit plánování jeho likvidace.

Na místě jaderné elektrárny pracovalo kolem 7 000 dělníků, kteří postavili nové zásobníky na vodu, pomáhali s likvidací radioaktivních odpadů a postavili lešení nad těžce poškozenými budovami reaktorů, aby mohly být zapečetěny.

Úroveň ochrany potřebná pro práci na místě se postupně snižuje v závislosti na snižující se míře radiace. Ještě před rokem bylo ve všech oblastech vyžadováno speciální oblečení, nyní pracovníkům ve většině oblastí postačí pouze běžný pracovní oděv.

Dalším krokem bude zahájení likvidace roztaveného uranového paliva z prvního reaktoru, která začne v roce 2021. Doba potřebná na vyčištění všech reaktorů se odhaduje na 30 až 40 let. Jedná se však pouze o hrubé odhady, po zkušenostech z různých koutů světa lze říci, že doba se může protáhnout i na několikanásobek původních předpokladů a stát může desítky miliard dolarů.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda