Robotika nové generace dokáže neuvěřitelné věci. Důkazem je tento humanoid Atlas

Atlas je novým typem humanoida za jehož vývojem stojí americká společnost
Loading...
 Technologie 
21. listopadu 2017 16:56 / Boston Dynamics
  4   1
Americká společnost Boston Dynamics, jež se mnoho let zabývá vývojem robotů, předvedla již v minulosti několik obdivuhodných kousků. Nyní přichází s humanoidním robotem Atlas, který dokáže opravdu neuvěřitelné věci.

Americká společnost zabývající se vývojem robotů představila nejnovější verzi svého produktu v podobě humanoida Atlase. Na zveřejněném videu můžete vidět téměř dokonalý pohyb, který je robot schopen vykonat, včetně salta s naprosto ladným dopadem.

Laboratoř pro robotiku Boston Dynamics je společnost, která začala odštěpením z institutu MIT (Massachusetts Institute of Technology). Před několika lety ji koupila japonská společnost Softbank, která je známá vývojem robotů s realistickými pohyby srovnatelnými s těmi lidskými.

Výzkum motoriky lidí a zvířat bylo vždy nejdůležitějším zaměřením obou společností a z nového videa je patrné, že se aktuálně nacházejí na vrcholu toho, co umožňují současné technologie.

Laboratoř již disponuje celou rodinou tvorů jako je pes BigDog, do kterého jeho tvůrci několikrát silou kopali a on nikdy neztratil stabilitu, nebo čtyřnohý robot připomínající kozu, který dokáže zdolat i ten nejtěžší terén včetně bláta, sněhu nebo kamenů a přitom nést na bedrech až 150 kilogramů nákladu.

Nyní přichází na scénu Atlas, dvounohý robot připomínající člověka, který má po celém těle řadu snímačů, díky kterým má naprosto realistické pohyby. Používá také speciální senzory k detekci a překonání překážek.

Poslední generace robota Atlas byla představena v únoru loňského roku, kdy inženýři ukázali, jak může robot otevřít dveře, procházet sněhem a ukládat těžké krabice.

Nyní, téměř dva roky od poslední verze Atlase, tým zveřejnil dech beroucí video, jak pokročil vývoj jejich humanoidního robota, kterého převtělili do role parkurového atleta, který zvládne salto o 180 stupňů bez nejmenšího zaváhání.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Překvapivé zjištění. Na pouštích, kde jsme si dosud mysleli, že nic neroste, prospívají miliony stromů

Dům a zahrada

Korkové fasády mají své kouzlo. Vypadají dobře a skvěle zateplí dům

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Zavřít reklamu