V Kazachstánu přistála ruská kosmická loď s velmi neobvyklým nákladem

Kosmická loď přivezla na Zemi humanoidního robota
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technologie 
16. září 2019 06:30 / Internet
  9   2
Nepilotovaná kosmická loď Sojuz MS-14 se vrátila z mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) spolu s neobvyklým nákladem. Na Zemi se totiž vrátila spolu s prvním ruským humanoidním robotem, který byl kdy ve vesmíru.

Z vesmíru se vrátila nepilotovaná ruská kosmická loď Sojuz MS-14 spolu s prvním ruským humanoidním robotem, který byl součástí mise na ISS. Ruská vesmírná loď dosedla na Zemi v Kazachstánu.

Sojuz MS-14 s humanoidním robotem Skybot F-850, který dostal jméno FEDOR, odstartoval v rámci testovacího letu z kosmodromu Bajkonur 22. srpna.

V pátek 23:32 h SELČ návratová kapsle přistála v kazašské stepi, přibližně 140 kilometrů jihovýchodně od města Žezkazgan. Ve stepi ho poté objevily a vyzvedly týmy ruské kosmické agentury Roskosmos. Přistání proběhlo bez mimořádných událostí.

Jedná se tak o vůbec první případ, kdy kosmická loď Sojuz letěla k ISS bez posádky, jen s humanoidním robotem. Obvykle v ní při takových misích letí tři kosmonauti.

Unikátní humanoidní robot FEDOR umí velmi dobře napodobovat pohyby člověka a Rusko ho chce využít k plnění některých vesmírných úkolů v rámci nastávajících misí. Robot během své první mise absolvoval sérii důležitých testů, které prověřily jeho potenciál pro vesmírné účely. Dále čtěte: (Poprvé v historii vynesla raketa SpaceX do vesmíru vojenskou družici).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: Rusko, robot, ISS, vesmír
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Planeta Merkur je nyní v hledáčku amerických vědců i samotné NASA

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu