Pořiďte si fotografie ze satelitu, který dělá nejostřejší fotky na světě. Mohou jej využít i běžní lidé

 Technologie 
02. ledna 2021 11:01 / Mirka Malá
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
Díky přelomové technologii satelit vyfotí cokoliv Capella Space
Satelit nesoucí kameru, která je tak výkonná, že dokáže zachytit obraz prakticky jakéhokoli objektu na Zemi s křišťálově čistým rozlišením, nyní nabízí dokonce své služby i veřejnosti.

Družice Capella-2 využívá technologii radaru se syntetickou aperturou (SAR) k získávání vysoce ostrých fotografií pro použití ve vojenských, environmentálních, energetických a dalších oblastech.

Fotky ze satelitu můžete mít i vy

Překvapivou zprávou ale je, že i běžní lidé mohou využít tohoto skvěle vybaveného satelitu. Po on-line registraci si můžete nechat pořídit fotografii jakéhokoli místa na planetě (za předpokladu, že nejde o citlivé objekty a prostory).

Díky průlomové technologii je Capella schopna identifikovat objekty tak malé, že se dají srovnat s fotografií o rozměru 50 cm x 50 cm. A to satelit činí zcela výjimečným, protože v oblasti fotografování SAR nemá skoro žádnou konkurenci.

Capella se liší od všech konkurencí využívajících SAR a pravidelné optické fotografické zpracování i tím, že snímky lze pořizovat ve dne i v noci bez ohledu na povětrnostní podmínky.

"Ukazuje se, že polovina světa se nachází ve tmě a na druhé polovině bývá často zataženo,“ řekl generální ředitel společnost Payam Banazadeh. "Když zkombinujete tyto dva faktory, asi 75 procent Země v kteroukoli danou chvíli bude pod zataženou oblohou, v noční fázi nebo to bude obojí dohromady.“

Capella 3 tak umožňuje sledovat naši planetu za každého počasí a za všech světelných podmínek, a to spolehlivě a transparentně.

K vývoji přelomové technologie pomohla tragédie

Zajímavé je, že Banazadeh byl při vývoji této technologie motivován tragédií. Řekl, že byl frustrován pomalým úsilím vypátrat vrak malajského letadla, které záhadně zmizelo v roce 2014.

"Vlády po celém světě vyslaly lodě a plavidla, aby toto letadlo hledaly. Vzpomínám si, jak jsem sledoval televizi a pomyslel jsem si, že jsme jako lidstvo neuspěli, když zmizelo tak velké letadlo a my nemáme tušení, kde zmizelo a co se stalo,'“ řekl Banazadeh.

Řekl si, že je potřeba zlepšit sledování a lépe porozumět planetě, na které žijeme. Jeden satelit je tedy nyní už na oběžné dráze, ale společnost plánuje v blízké budoucnosti vypustit další dva na palubě SpaceX. Vládní smlouvy, včetně smlouvy s americkým námořnictvem, brzy přinesou do flotily jeho družic několik dalších satelitů. Dále čtěte: Největší obnovitelný zdroj energie na světě bude mít rozlohu Singapuru.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu