Na Měsíci a Marsu budou fungovat mobily i Wi-Fi
Skupina národů, včetně USA a Kanady, v současné době pracuje na návratu lidí na povrch Měsíce do roku 2024 pod záštitou programu Artemis. V říjnu NASA vybrala laboratoře Nokia Bell Labs k vybudování mobilní testovací sítě LTE na Měsíci s cílem ověřit technologii pro budování komunikační infrastruktury pro podporu mise a pro přípravu budoucích lidských misí na Mars.
Vesmírná technologie se už testuje
Týmy vědců v USA i Kanadě nyní testují standardy interoperability, která má zajistit, že se budoucí mobilní a Wi-Fi sítě ve vesmíru budou moci připojit k jakémukoli zařízení. "Zní to jako vzdálené věci, budování sítí na Měsíci, Marsu a ještě dále v naší sluneční soustavě,“ říká jeden z vědců Stephen Braham. "Ale ve skutečnosti už nyní testujeme technologii Nokia zde v Harbor Center."
"ExWC je to, co nám umožní vybudovat žebříček technologických standardů potřebných k tomu, aby se mobilní sítě dostaly ze Země do sluneční soustavy. Než vesmírné agentury na tyto technologie kývnou, musíme dokázat, že můžeme fungovat s více dodavateli i různými vesmírnými agenturami, například tedy mezi NASA a CSA," uvedl Braham.
Komunikační technologie budou mít astronauté i ve skafandrech
Braham byl jedním z prvních zastánců bezdrátových technologií, které jsou dnes známé jako sítě Wi-Fi, LTE a 5G.
"Tyto technologie budou fungovat ve vesmíru přesně stejným způsobem, jakým je nyní používáme na Zemi. Jsme velmi rádi, že budoucí mise budou využívat tyto sítě na povrchu jiných světů v naší sluneční soustavě," dodává Braham.
Nejde jen o to, aby astronauté měli funkční mobily a tablety, ať už na Měsíci, nebo později na Marsu někde na základnách. Tato komunikační zařízení musejí vědci dokázat zabudovat i do jejich skafandrů, aby astronauté mohli odesílat data či komunikovat přímo z terénu. Je ale jasné, že pro současné technologie to nebude žádný velký problém. Dále čtěte: Futuristická audio technologie přenese hudbu přímo do vaší hlavy. Bez sluchátek a kabelů.