Na Měsíci a Marsu budou fungovat mobily i Wi-Fi

 PC a Mobily 
25. prosince 2020 15:09 / Mirka Malá
  10   3
📷
3 fotografie v galerii
Na vzdálených planetách bude fungovat Wi-Fi i mobilní sítě Depositphotos
Myslíte si, že mít dobré mobilní služby na Zemi, je obtížné? Zkuste to udělat na Měsíci nebo Marsu. Tým vědců z Univerzity Simona Frasera tvrdě pracuje na tom, aby se komunikační systémy LTE / 4G a Wi-Fi na Měsíci staly realitou do roku 2022.

Skupina národů, včetně USA a Kanady, v současné době pracuje na návratu lidí na povrch Měsíce do roku 2024 pod záštitou programu Artemis. V říjnu NASA vybrala laboratoře Nokia Bell Labs k vybudování mobilní testovací sítě LTE na Měsíci s cílem ověřit technologii pro budování komunikační infrastruktury pro podporu mise a pro přípravu budoucích lidských misí na Mars.

Vesmírná technologie se už testuje

Týmy vědců v USA i Kanadě nyní testují standardy interoperability, která má zajistit, že se budoucí mobilní a Wi-Fi sítě ve vesmíru budou moci připojit k jakémukoli zařízení. "Zní to jako vzdálené věci, budování sítí na Měsíci, Marsu a ještě dále v naší sluneční soustavě,“ říká jeden z vědců Stephen Braham. "Ale ve skutečnosti už nyní testujeme technologii Nokia zde v Harbor Center."

"ExWC je to, co nám umožní vybudovat žebříček technologických standardů potřebných k tomu, aby se mobilní sítě dostaly ze Země do sluneční soustavy. Než vesmírné agentury na tyto technologie kývnou, musíme dokázat, že můžeme fungovat s více dodavateli i různými vesmírnými agenturami, například tedy mezi NASA a CSA," uvedl Braham.

Komunikační technologie budou mít astronauté i ve skafandrech

Braham byl jedním z prvních zastánců bezdrátových technologií, které jsou dnes známé jako sítě Wi-Fi, LTE a 5G.

"Tyto technologie budou fungovat ve vesmíru přesně stejným způsobem, jakým je nyní používáme na Zemi. Jsme velmi rádi, že budoucí mise budou využívat tyto sítě na povrchu jiných světů v naší sluneční soustavě," dodává Braham.

Nejde jen o to, aby astronauté měli funkční mobily a tablety, ať už na Měsíci, nebo později na Marsu někde na základnách. Tato komunikační zařízení musejí vědci dokázat zabudovat i do jejich skafandrů, aby astronauté mohli odesílat data či komunikovat přímo z terénu. Je ale jasné, že pro současné technologie to nebude žádný velký problém. Dále čtěte: Futuristická audio technologie přenese hudbu přímo do vaší hlavy. Bez sluchátek a kabelů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu