Jak dlouho zahřívat auto při mrazivých teplotách

 Auto-Moto 
15. prosince 2020 06:45 / Mirka Malá
  7   3
📷
4 fotografie v galerii
Zahřívání auta před odjezdem není u všech vozů nutné Pixabay
Je potřeba zahřívat motor auta, když mrzne? Tato dlouholetá představa platí pouze pro motory s karburátorem. Když je venku mráz, budete tedy muset s odjezdem chvíli počkat.

Lidová moudrost v zimě praví, abyste vyšli ven, nastartovali motor svého vozu a nechali jej běžet před odjezdem na volnoběh. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení to ale ve skutečnosti neprodlužuje životnost vašeho motoru.

Máte-li karburátor, musíte zahřívat

Zahřátí auta před jízdou je pozůstatek z doby, kdy na silnicích dominovaly motory s karburátorem. Karburátory mísí benzín se vzduchem, aby se odpařilo palivo pro provoz motoru, ale nemají senzory, které vyladí množství paliva, když je zima. Místo toho používají mechanický systém zvaný sytič k dočasnému omezení přívodu vzduchu a pro bohatší směs.

Z tohoto důvodu musíte nechat starší auta před jízdou zahřát, takže pokud máte auto, jež bylo vyrobeno v osmdesátých letech, určitě se této zimní proceduře nevyhnete.

Spalovací motor pracuje jinak a potřebuje více oleje

Spalovací motor má písty ke kompresi směsi vzduchu a odpařeného paliva ve válci. Stlačená směs se poté zapálí a vytvoří spalování, které pohání motor.

Když je motor studený, je méně pravděpodobné, že se benzín odpaří a vytvoří správný poměr vzduchu a odpařeného paliva pro spalování. Motory s elektronickým vstřikováním paliva mají senzory, které se vyrovnávají s mrazem tím, že do směsi pumpují více benzínu. V tomto módu motor funguje prakticky do chvíle, než se zahřeje na asi 4 až 5 stupňů Celsia.

"To je problém, protože do spalovací komory vlastně dáváte další palivo, aby se spálilo, a část z toho se může dostat na stěny válců," řekl Stephen Ciatti, strojní inženýr, který se specializuje na spalovací motory v Argonne National Laboratory. "Benzín je vynikající rozpouštědlo a může ve skutečnosti umýt olej ze stěn, pokud je v provozu v těchto studených podmínkách po delší dobu."

Ale. Při tomto stavu dochází ke snížení životnosti komponentů, jako jsou pístní kroužky a vložky válců. Je to tím, že se s palivem odplavuje i více oleje. A méně oleje znamená více tření, které může opotřebovávat a nakonec zničit důležité součásti motoru vašeho vozu.

Jak bezpečně vyrazit na cestu v mrazivých teplotách

Před normální jízdou je nejlepší dát motoru několik sekund na vytvoření tlaku oleje. Dobrá kvalita a stav oleje jsou zásadní pro ochranu motoru v podmínkách studeného startu. Nejlepším řešením pro spalovací motory je tedy nastartovat auto, chviličku počkat a vyrazit.

Pokud nasednete do auta, nastartujete a hned vyjedete, zbytečně tím zatížíte motor vozu. Stačí počkat opravdu jen chviličku, třeba než odhrnete sníh z okna, nebo než si nastavíte navigaci, zapnete pásy a pohodlně se za volantem uvelebíte. Takže pokud nejezdíte v opravdu starém voze s karburátorem, postačí chvilka a můžete jet. Dále čtěte: Jak pravidelně rotovat pneumatiky, aby vydržely co nejdéle.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu