Fungování internetu závisí na mnoha aspektech, které můžete sami ovlivnit

 PC a Mobily 
12. prosince 2020 08:35 / Veronika Prášilová
  4   2
📷
4 fotografie v galerii
Základem je odstranit překážky Depositphotos
Bez připojení k internetu si dnes umí představit své fungování málokterá domácnost. Zvláště za současné situace, kdy mnoho lidí pracuje z domu a i školáci musejí své úkoly často plnit on-line, je kvalitní připojení nutností. Může se však stát, že ačkoli má poskytovatel ve vaší oblasti dobré pokrytí, vám může internet kolísat.

Na vině může být špatné umístění Wi-Fi routeru a překážky, které brání v šíření kvalitního signálu.

Připojení kabelem je jistota

Pokud máte zařízení připojeno k internetu přímo kabelem, pak je špatné fungování eliminováno pouze na problémy se samotným připojením. Ve většině domů a bytů však v dnešní době funguje připojení na bázi Wi-Fi routeru, díky kterému se internetový signál šíří po celé domácnosti do více zařízení najednou. A tady už mohou nastat problémy.

Musí na sebe vidět

Aby vám Wi-Fi připojení fungovalo bez komplikací, měl by být Wi-Fi router v přímém dosahu zařízení, které z něj signál čerpá. Jednoduše řečeno, pokud například vaše televize, která neustále zpracovává obrovské objemy dat, čerpá signál z routeru, měla by na sebe tato zařízení „vidět“. Není tedy možné, aby byl Wi-Fi router v pracovně a chytrá televize v obýváku. V takovém případě je vhodné pořídit si druhý router, anebo v ideálním případě ji připojit kabelem.

Router musí být na očích

Pro přenos signálu je mimo jiné důležitá tloušťka zdí, která může průchodnost signálu výrazně omezovat. Také v případě, že jsou obě zařízení v jedné místnosti, měli bychom zajistit, že mezi nimi nebudou zbytečné překážky. Možná se to zdá úsměvné, ale není vhodné například schovat router do skříňky a očekávat správný přenos signálu.

Odstraňte rušivé elementy

Čím více překážek na cestě od modemu k zařízení je, a to včetně počítače či notebooku, tím slabší a nestabilnější signál bude. Musíte počítat také s tím, že k výpadkům připojení mohou přispívat zařízení či spotřebiče, která fungují na podobné frekvenci. V blízkosti Wi-Fi routeru by se proto neměla nacházet mikrovlnná trouba nebo bezdrátový telefon pevné linky. Stejné potíže může vyvolat blízkost rádia nebo dokonce pračky. Více na toto téma jsme psali zde.

Braňte router před poškozením

Myslete také na bezpečnost, takže nenechávejte Wi-Fi router položený na zemi. Jednak si zbytečně blokujete signál okolním nábytkem, a pak také hrozí, že o router zakopnete nebo se vám na něj podívá pes. Vhodné umístění je například na parapetu, případně ve speciálním držáku na stropě. Nezapomínejte také na správné natočení antének Wi-Fi routeru, kdy často závisí příjem signálu na tom, že jedna anténa míří vertikálně a druhá horizontálně.

Při hledání vhodného poskytovatele internetu pak nezapomeňte myslet na to, k čemu budete připojení nejčastěji využívat. Důležitý je počet zařízení, objem stahovaných dat i způsob jejich přenosu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu