Ruský Terminator. Děsivá zbraň, která budí rozpaky

Palebná síla tanku připomíná filmového Terminatora
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vojenství 
08. prosince 2020 09:47 / Depositphotos
  196   26
Ruská armáda obdržela první várku podpůrných tanků BMP-T, které jsou známé svojí přezdívkou Terminator. Tank je navržen tak, aby doprovázel další tanky na bojišti a eliminoval nepřátelské protitankové jednotky.

Ruské pozemní síly dostaly prvních osm Terminatorů pro testování přímo během vojenských cvičení.

Co Terminator umí

BMP-T má podvozek hlavního bojového tanku T-90 a má věž doslova se spoustou zbraní. BMP-T je vyzbrojen dvěma třicetimilimetrovými automatickými kanóny 2A42, dvěma automatickými granátomety AGD-17, čtyřmi protitankovými raketami Ataka 9M120-1 a v některých případech dálkově ovládaným kulometem 7,62 milimetrů.

Posádka o pěti členech (čtyři operátoři zbraní a řidič) jsou chráněni pancéřováním podvozku a reaktivními pancíři Relikt navrženými k neutralizaci tvarovaných nábojových hlavic.

Ruské tanky jsou dobře známé svým nízko posazeným a elegantním vzhledem. To má za následek vytvoření kratšího a méně viditelného tanku na bojišti, ale také to omezuje jejich schopnost mířit děly nahoru nebo dolů.

A to je problém pro boje v moderním městském prostředí plném vícepodlažních budov, kde nedokáží ruské tanky zvednout svá děla dostatečně vysoko. Ruské tanky jsou vybaveny 12,7 milimetrovými těžkými kulomety schopnými střílet ve vysokých nadmořských výškách. Zbraně však potřebují zapojení podpůrných vrtulníků a letadel a jejich osazení navíc nechávalo velitele tanku vystaveného palbě z ručních palných zbraní. A tak palebnou práci zejména v městském terénu má místo tanků vykonávat Terminator.

Tank, který budí rozpaky

V západních armádách ale žádná taková technika není, zejména z toho důvodu, že armády NATO je nepovažují za potřebné. Například americká armáda si v Íráku v městské zástavbě vystačila s pěchotou a tanky měly jiné úkoly. Na pěchotu se rovněž spoléhají armády NATO.

Přesto se ruské armádní vedení domnívá, že Terminatora potřebuje. A proč zrovna přezdívka, která jasně odkazuje na slavnou filmovou sérii? Nastavení zbraní BMP-T se dvěma "rameny“ vybavenými autokanonem a protitankovými raketami nese určitou podobnost s robotickým filmovým zabijákem. Otázkou tedy zůstává, zda si ruský Terminator s nepřáteli bude schopen poradit stejně jako ten filmový. Dále čtěte:
Americké letectvo zveřejnilo nové záběry. Bombardér Lancer B-1B poprvé nese řízenou střelu umístěnou mimo letadlo.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu