Vojenští piloti brzy dostanou parťáky pro vzdušné souboje. Vládnout budou umělou inteligencí

 Vojenství 
19. května 2019 10:23 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Díky této americké agentuře má svět internet Depositphotos
Americká vládní agentura DARPA je zdrojem mnoha konspiračních teorií, protože se zabývá vývojem vojenských technologií budoucnosti. Faktem ale je, že nyní usiluje o vytvoření pokročilé umělé inteligence, která by se mohla účastnit vedle lidských pilotů vzdušných bojových akcí.

V dnešní době jsme svědky trendu stále většího zapojování strojů do běžného života, výroby, výzkumu i do zbrojního průmyslu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy padne otázka: Proč by se z umělých inteligencí nemohla stát i letecká esa?

Vždyť umělá inteligence už dokázala porazit velmistry v šachu i profesionální hráče pokeru nebo nejlepší hráče počítačových strategických her. Zvládnout vzdušné souboje nejmodernějších stíhacích letounů, které se odehrávají za vysokých rychlostí a velkého přetížení, je další level a výzva pro programátory i vědce.  Podle všeho je k němu ale už nakročeno.

Umělí piloti budou ve výhodě

Podle agentury DARPA drží v tuto chvíli výhodu lidští piloti. Zatím. Brzy to může být zcela jinak. Pokud se podaří vyvinout schopnou inteligenci pro vzdušné bitvy, tak v její prospěch bude hrát obrovská rychlost a paměťové schopnosti. Na lidi pak zbyde spíše role velitelů bojových misí, kteří svěří boj a pilotáž umělým inteligencím. Sami budou pak zřejmě již jen řídit akce většího počtu letadel či dronů, včetně inteligentních střel.

Cíl je tedy jasný. Ve snaze získat umělou inteligenci pro vzdušné souboje teď americká vládní agentura spustila program nazvaný Air Combat Evolution (ACE). Je to vlastně takový TOP GUN pro budoucí umělé piloty. Podstata spočívá ve výuce umělých inteligencí umění vzdušného boje podobným způsobem, jako se dnes učí začínající lidští piloti.

Striktní pravidla umělé inteigenci vyhovují

Umělé inteligence se již osvědčily v situacích, v nichž platí jasná pravidla a je do určité míry možné dopředu odhadnout výsledek. Letecké souboje mohou být velmi nelineární a hraje v nich roli značná míra náhody. Zároveň se ale při nich uplatňuje fyzika se svými striktními pravidly, což umělé inteligenci vyhovuje.

Cílem vývoje takové umělé inteligence by neměli ani tak být profesionální kybernetičtí válečníci, ale spíše užiteční spolubojovníci, kterým lidští piloti svěří let i boj a sami se budou věnovat velení a rozhodování. Umělá inteligence v posledních letech předvádí neuvěřitelné pokroky a v DARPA jsou přesvědčeni, že bude možné vytvořit natolik sofistikovanou inteligenci, že zvládne i letecké souboje.

Cíl: Do bojů posílat stále méně lidí

Součástí snah DARPA o pokrok v oblasti takzvaného mozaikovitého válčení je stále menší přímé zapojování lidských vojáků do bojových operací. Naopak se stále více očekává spolupráce a vzájemná podpora mezi lidmi a strojovými inteligencemi.

DARPA je legendární výzkumná agentura. Platí ji Pentagon, její struktura připomíná moderní startup. Zaměstnává špičky v oboru, v době studené války dala světu internet.

Agentura angažovaná v mnoha experimentech

V posledních letech se tato agentura angažuje v mnoha zámořských vládních programech a laboratořích. Podporovala vývoj amerických superpočítačů s petaflopsovým výkonem a v rámci vývoje bezpilotního ničitele ponorek ACTUV dokonce do výzkumu zapojila běžné hráče počítačových her. Ti si nainstalovali simulátor, ničili ponorky a DARPA studovala jejich herní scénáře.

Nejsledovanějším projektem současnosti jsou ale roboti a jejich umělá inteligence. Čtěte také: První umělé biosolární listy zvládnou vyčistit vzduch jako 100 stromů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Trápí vás ztráta pružnosti kůže, dehydratace či akné? Udržet si hezkou pleť vám pomůže inovativní...

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím