Vojenská operace, o které se moc nemluví. Hledala pod ledem tajné nacistické základny a technologie?

 Vojenství 
10. května 2019 13:35 / Terezie Zamlynová
  3
📷
1 fotografie v galerii
Ukrývá se na neobývaných územích sněhu a ledu tajemství z 2. světové války? Depositphotos
Polární oblasti jsou nedostupné, pro většinu lidí kvůli nepříznivým podmínkám i neatraktivní. Přesto byly předmětem zájmu Američanů i Němců – nacistů. Když byla v roce 2016 nalezena nacistická základna v Arktidě, otázky, zda i na Antarktidě nejsou tajné nacistické základny, se staly znovu aktuální. A také to, co by na nich mohlo být.

Během druhé světové války podnikali nacisté ve svém tažení za světovou nadvládou mnoho podivuhodných experimentů s technologiemi, které byly zbytku světa neznámé. Hledali též po celé planetě mýtické artefakty a mimozemské technologie v naději, že narazí na vynálezy, které by jim zajistily naprostou převahu, s kterou by dobyli celý svět. A hledali skutečně všude, což i po válce budilo zvědavost i obavy. Co když se opravdu dotkli něčeho, co před světem utajili jen pro své vyvolené?

V letech 1946 až 1947 námořnictvo Spojených států amerických vyrazilo na nejjižnější místo planety -  do Antarktidy. Šlo o tajnou operaci organizovanou admirálem Richardem E. Byrdem. Jejím oficiálním cílem bylo zlepšení geografických znalostí, ale také cvičení personálu, upevnění moci nad oblastí a zkoumání možností založení polárních základen. Operace nesla název Highjump a začala 26. srpna 1946. Podle záznamů šlo o operaci vskutku nezanedbatelnou. Zapojilo se do ní 13 lodí včetně letadlové lodi USS Philippine Sea, 23 letadel a celkem 4700 mužů. Proč?

Okultismus jako magnet pro nacisty

Je všeobecně známo, že nacisté byli posedlí okultismem, a to včetně jejich nejvyšších vůdců. Na jimi postupně dobytých územích proto v té době působily tajné společnosti Thule nebo například Ahnenerbe. Jejich zájmem byla magie, runová symbolika i hledání bájné Atlantidy. (Skupina Thule sehrála klíčovou roli v tom, že nacisté začali jako svůj symbol používat svastiku - hákový kříž). Bádalo se i v neobydlených oblastech, a to včetně těch polárních. Okultistická společnost Thule: Tajemství, zda byl členem i Hitler, zůstane skryté?.

Do Antarktidy Němci podnikli několik expedicí. I když jde o pátý největší kontinent na Zemi, nežijí tam žádní lidé, proto důvod tak velkého zájmu budil, a stále budí, mnoho otázek. Náhodou asi není ani to, že během třetí antarktické expedice bylo pobřežní území na západě kontinentu nazváno Neuschwabenland (Nové Švábsko).

Podle oficiálních zdrojů tam měli nacisté vybudovat základnu pro získávání tuku a oleje. Ne všichni jsou však přesvědčení o tom, že to byl skutečný účel výprav. Podle některých teorií tam údajně Třetí říše ve skutečnosti budovala základnu UFO.

Základna 211

Někteří nacisté a funkcionáři NSDAP se navíc domnívali, že právě Antarktida je ztracenou a jimi tak toužebně hledanou Atlantidou. Doufali, že tam mohou objevit vyspělé technologie zaniklé civilizace. Objevily se i zprávy, že nacistické expedice na Antarktidě narazily na nezaledněnou zemi. A ta byla pokrytá vegetací, protože na ní byly horké prameny a nějaké další, blíže neupřesněné, zdroje tepla.

To všechno prý vedlo k tomu, že v Neuschwabenland vznikla takzvaná „základna 211“. Jestli tomu tak skutečně bylo, se ovšem nikomu zatím nepodařilo prokázat, protože důkazy zřejmě neexistují, anebo se nikdy nenašly.

Nacistické UFO po válce?

Tím však záhady nekončí. Existují konspirační teorie, které tvrdí, že po konci 2. světové války zmizelo ze zbídačeného Německa mnoho renomovaných vědců. Tyto teorie nabízejí vysvětlení: vědci byli údajně přesunuti do Antarktidy. Tam působila, a zřejmě stále působí, společnost tvořená příslušníky nadřazené rasy.

Pokud by tam skutečně zmizelí vědci dál pro ně pracovali, tak asi stojí za úvahu i svědectví, která se měla objevit právě v souvislosti s výpravou Highjump amerického námořnictva do těchto končin. To prý napadly neidentifikované létající předměty, takzvané UFO. Proto výprava skončila dříve, než se původně plánovalo. Čtěte také: Neviditelný bombardér i létající talíř. Nejen na tom pracovali nacističtí konstruktéři. Kam ale jejich objevy zmizely?.

Konspirační teoretici se domnívají, že uvedené domněnky potvrzuje též to, že výsledky operace byly minimální. Například se nedala použít většina ze 70 tisíců leteckých snímků, protože jim chyběly pozemní kontrolní body. Objevily se prý dokonce přepisy radiových komunikací, ve kterých se mluvilo o objevení nezaledněných území.

Každopádně operace nazvaná Highjump není příliš mediálně známá. I když se uskutečnila v Antarktidě před více než 70 lety, jistou pozornost vzbuzuje přesto v některých kruzích dodnes. Vše mohlo být totiž naprosto jinak, než je oficiální verze.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu