Kamery nás ve velkých městech snímají a fotografují i stokrát za den. A stále jich přibývá
Ministerstvo vnitra ČR (MVČR) letos v testovacím provozu ověřilo funkčnost rozšíření pokrytí neveřejného neboli tranzitního prostoru ruzyňského Letiště Václava Havla. Využilo při tom systém automatické biometrické detekce obličejů. Jde o další z řady opatření, kterými MVČR zvyšuje bezpečnost na mezinárodních letištích.
Sto kamer prostor pokryje
Průběžné testování bezpečnosti ukázalo, že k plnému pokrytí tranzitního prostoru pražského letiště bude stačit 100 kamer, i přesto, že původně se počítalo se 145. Zbývající kamery už ale své místo mají také. Ve veřejných prostorách letiště v místech s vysokou koncentrací osob. Tedy - nejvíce kolem informačních tabulí, kde se cestující i doprovod na delší dobu zastavují.
Zvýšení bezpečnosti letišť se netýká jen Prahy
Připravuje se však i zvýšení bezpečnostního systému na ostatních mezinárodních letištích - v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Pardubicích a Ostravě-Mošnově.
Pro letiště, ale zejména pro všechny pasažéry a personál, který se na nich pohybuje, to znamená, že i výše zmíněná místa v republice budou mít stejnou úroveň zabezpečení jako pražské letiště. I tam bude v nejbližší době samozřejmostí moderní kamerový systém s automatickou detekcí obličejů, vstup do veřejných prostor pouze na palubní vstupenku nebo systém detekce radioaktivního záření.
Prevence před teroristickými útoky
Nejdražší položkou celého tohoto projektu je dle očekávání systém pro rozpoznání obličejů cestujících na Letišti Václava Havla. Policie za něj v roce 2017 zaplatila 85 milionů korun.
Jen pro zajímavost - dokáže porovnat procházející cestující s obličeji hledaných zločinců a propojit se s databází Interpolu. Zároveň umožňuje vyhledávání zpětně. Vyhodnotí například i vložené fotografie z bezpečnostních kamer.
Bez sledování kamer už téměř ani krok
Kamerové systémy jsou již běžnou součástí člověka žijícího v civilizovaném světě. I kdyby chtěl, nemá téměř žádnou šanci se jim vyhnout. Za zmínku stojí to, že už v roce 2004 bylo ve světě rozmístěno zhruba 40 milionů kamer s uzavřeným okruhem. O rok později podle U.S. Develops Urban Surveillance System to bylo už 300 milionů! Jen ve Velké Británii sledovalo tenkrát občany na dva a půl milionu kamer.
Jak je to nyní, žádné statistiky z poslední doby neodhalují. I tak je alarmující fakt, že se odhaduje, že průměrný obyvatel Londýna je fotografován přibližně 300krát za den, i když o tom většinou ani neví. Čtěte také: Chcete být na síti utajení? Přinášíme pár tipů, jak se schovat před Googlem i Facebookem.