Chcete být na síti utajení? Přinášíme pár tipů, jak se schovat před Googlem i Facebookem

Určitě si vypněte lokalizační funkce ve vašem smartphonu
 Technologie 
08. února 2019 08:17 / Pixabay
  8   2
Většina známých technologických i softwarových firem sice prohlašuje, že jejich služby i produkty dbají bezpečnosti svých uživatelů, je ovšem fakt, že majitel smartphonu většinou vůbec neví, jak samotné sledování funguje.

Skutečností je, že majitel smartphonu nebo tabletu není nikdy přímo dotazován na bezpečnost nebo na to, zda si přeje, či nepřeje, aby byla sledována jeho poloha.

Ovšem provozovatelé sítí, prodejci a výrobci smartphonů, vývojáři aplikací i majitelé sociálních sítí tvrdí, že mají povolení uživatele prakticky stále sledovat. Málokdo však chápe, jak takové sledování funguje. A firmy to také nějak přehnaně nerozebírají. Vše je aktuálně ve stavu, kdy je řada podobných věcí na hraně morálky i zákona – majitel digitálního zařízení je dnes často držen v obskurní nejasnosti a firmy z něj tyjí.

Většina firem zveřejňuje své podmínky u svých produktů, služeb a software. Musíte zkrátka explicitně souhlasit s 50stránkovými podmínkami (často zobrazenými ve velikosti fontu 6), jež stejně skoro nikdo nečte (nedělal by dnes nic jiného). A kdo je čte, tak je stejně leckdy nechápe bez právnického rozboru.

Postoj výrobce je přitom často zřejmý: „Když jsme vám o tom řekli, můžeme si dělat s vašimi informacemi, co se nám zlíbí". Což dnes nezřídka zahrnuje i prodávání dat třetím stranám. Dále čtěte: (Fotíte často a rádi svým smartphonem? Poradíme vám, jak svá fotodíla můžete dobře prodat).

Co tedy sami můžete udělat pro lepší ochranu svého soukromí?

  • Nejprve si vypněte lokalizační funkce ve vašem Androidu/iPhonu.
  • Používejte lokalizační funkce jen tehdy, když to evidentně potřebuje nějaká aplikace (například Mapy).
  • Vyhněte se známým aplikacím, jež z vašeho mobilu "vyšťourají" kdeco – zde je rozhodně největší legenda Facebook Mobile.
  • Na rozdíl od výchozího používejte prohlížeč, jemuž nechybí anonymní prohlížení (třeba Firefox, jenž je zdarma a navíc i open source, aby se nic podobného stát nemohlo).
  • Nepoužívejte aplikace ve výchozím nastavení, vždy chtějte znát podrobné detaily, jak daná věc i služba funguje.
Marek Pokorný | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Díky seismickým datům konečně známe vnitřní strukturu Marsu

Dům a zahrada

Účinnou zbraň proti mšicím si vyrobíte snadno z rajčatových listů

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Zavřít reklamu