Éra elektromobilů se blíží? Do provozu se uvádí ultra rychlé stanice, u kterých vůz dobijete již za 3 minuty

 Technologie 
15. ledna 2019 17:08 / Marek Pokorný
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rychlost a pohodlí jsou klíčové pro zvýšení atraktivity elektromobilů Volvo Car Corporation/Siemens
Majitelé elektromobilů se dosud stále potýkali s problematikou dobíjení během cestování. Nyní se uvádí do provozu první ultra rychlé 450kW stanice pro tato vozidla budoucnosti, které dokáží zvýšit dojezdovou vzdálenost o 100 kilometrů za 3 minuty.

Zvýšení nabíjecí kapacity na 450 kW, což je až devítinásobek standardu, který je k dispozici na současných rychlonabíjecích stanicích využívajících stejnosměrný proud, umožňuje zásadní snížení doby nabíjení. 

Rychlost a pohodlí jsou přitom klíčové pro zvýšení atraktivity elektromobilů. Nabíjecí zařízení je připojené do místní distribuční sítě a vzhledem k modulární architektuře umožňuje nabíjet současně jedním kabelem 450 kW a druhým 175 kW.

V současnosti je vše na první takové stanici v bavorském Jettingen-Scheppach (vedle dálnice A8) k dispozici zdarma, nabíjecí stanici mohou využít elektromobily všech značek s konektorem CCS2. Nabíjecí kapacita se automaticky přizpůsobí maximální povolené kapacitě nabíjení vozidla.

Nabíječka je připravena pro palubní napětí elektromobilů až 920 V, tedy na hladinu, pro kterou se elektrická auta teprve připravují – prvním z těchto aut bude Porsche Taycan, které by mělo být na trhu v průběhu roku 2019. Na stejné palubní napětí jsou ale již připraveny i Siemens 50 kW rychlonabíjecí stanice.

Zprovozněný 450 kW prototyp používá chlazené HPC (High Power Charging) kabely od společnosti Phoenix Contact. K životnímu prostředí šetrná chladící kapalina je směsí vody a glykolu a chladící okruh je napůl otevřený. Oproti hermeticky uzavřeným systémům s olejem tak umožňuje snadnější údržbu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?