Éra elektromobilů se blíží? Do provozu se uvádí ultra rychlé stanice, u kterých vůz dobijete již za 3 minuty

Rychlost a pohodlí jsou klíčové pro zvýšení atraktivity elektromobilů
 Technologie 
15. ledna 2019 17:08 / Volvo Car Corporation/Siemens
  0   0
Majitelé elektromobilů se dosud stále potýkali s problematikou dobíjení během cestování. Nyní se uvádí do provozu první ultra rychlé 450kW stanice pro tato vozidla budoucnosti, které dokáží zvýšit dojezdovou vzdálenost o 100 kilometrů za 3 minuty.

Zvýšení nabíjecí kapacity na 450 kW, což je až devítinásobek standardu, který je k dispozici na současných rychlonabíjecích stanicích využívajících stejnosměrný proud, umožňuje zásadní snížení doby nabíjení. 

Rychlost a pohodlí jsou přitom klíčové pro zvýšení atraktivity elektromobilů. Nabíjecí zařízení je připojené do místní distribuční sítě a vzhledem k modulární architektuře umožňuje nabíjet současně jedním kabelem 450 kW a druhým 175 kW.

V současnosti je vše na první takové stanici v bavorském Jettingen-Scheppach (vedle dálnice A8) k dispozici zdarma, nabíjecí stanici mohou využít elektromobily všech značek s konektorem CCS2. Nabíjecí kapacita se automaticky přizpůsobí maximální povolené kapacitě nabíjení vozidla.

Nabíječka je připravena pro palubní napětí elektromobilů až 920 V, tedy na hladinu, pro kterou se elektrická auta teprve připravují – prvním z těchto aut bude Porsche Taycan, které by mělo být na trhu v průběhu roku 2019. Na stejné palubní napětí jsou ale již připraveny i Siemens 50 kW rychlonabíjecí stanice.

Zprovozněný 450 kW prototyp používá chlazené HPC (High Power Charging) kabely od společnosti Phoenix Contact. K životnímu prostředí šetrná chladící kapalina je směsí vody a glykolu a chladící okruh je napůl otevřený. Oproti hermeticky uzavřeným systémům s olejem tak umožňuje snadnější údržbu.

Marek Pokorný | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu