Vědci vynalezli materiál budoucnosti. Je desetkrát pevnější než ocel a velmi lehký

Grafen je materiál, který je extrémně odolný
 Technologie 
14. prosince 2018 09:56 / Internet
  57   4
Před časem vědci vynalezli naprosto unikátní typ materiálu, který má neuvěřitelné vlastnosti. Speciálním uspořádáním grafenu do takzvané síťové struktury získali extrémně lehký materiál, který je asi desetkrát pevnější než ocel.

Na to, že pokud je uhlík uspořádán určitým způsobem, může představovat velice pevný materiál, se přišlo již před mnoha lety. Dosud nejsilnějším materiálem na planetě je grafen, který je vyroben ze dvou extrémně tenkých vrstev atomů uhlíku.

Grafen má však své výrazné omezení. Přestože jeho vlastnosti jsou přinejmenším pozoruhodné, jeho využití v praxi brání vysoká míra obtížnosti pri snaze vyrobit skutečný trojrozměrný předmět.

V lednu loňského roku tým MIT vědců zjistil, že spojením tenkých vloček grafenu se strukturou podobné síti vznikne materiál, který má nejen vysokou pevnost, ale zůstává vysoce porézní. Je tedy velice lehký a vhodný pro konstrukci složitějších prvků.

Na základě experimentů prováděných na modelech vyrobených pomocí 3D tisku vědci zjistili, že tento materiál je díky jeho výrazné geometrii ve skutečnosti silnější než grafen. Je tedy až desetkrát pevnější než ocel, ale váží pouhých pět procent její hmotnosti.

Nové poznatky podle odborníků ukazují, že vlastnosti nových 3-D forem mají mnohem více společného s jejich geometrickým uspořádáním než se samotným materiálem, ze kterých jsou vyrobeny. Toto zjištění naznačuje, že podobné silné a lehké materiály by mohly být vyrobeny z celé řady dalších materiálů, jako jsou polymery a kovy.

Jednou z nedávno publikovaných velmi zajímavých inovací v oblasti materiálů je také svítící beton, s jehož pomocí by mohly být vytvořeny cesty, které by v noci vydávaly své vlastní světlo bez nutnosti připojení k jakémukoliv zdroji energie. Dále čtěte: (Evropa již brzy začne vyvíjet stíhací letoun zcela nové generace).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Některé viry mají zcela odlišný genom než zbytek života na Zemi

Dům a zahrada

Lesk vašim příborům vrátí kousky alobalu nebo voda z brambor

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu