SpaceX staví miniaturu meziplanetární rakety BFR. Základem bude známá technologie

Raketa BFR bude testována pomocí zmenšené technologie
 Technologie 
11. listopadu 2018 13:51 / Internet
  0   0
Společnost SpaceX Elon Muska usilovně pracuje na vývoji obrovské rakety BFR, která by měla být pilířem pro dopravu lidí na Mars. Dokončení tohoto obřího meziplanetárního stroje je však stále daleko, a proto se společnost rozhodla začít s testováním pomocí zmenšené verze této rakety, která konstrukčně vychází z rakety Falcon 9.

SpaceX je známá svými ambiciózními plány, mezi které rozhodně patří i obří meziplanetárn raketa BFR. Vývoj této rakety je ale běh na dlouhou trať, a proto se společnost rozhodla postavit menší verzi této rakety, která konstrukčně více vychází z úspěšné rakety Falcon 9.

Generální ředitel společnosti, miliardář Elon Musk, ve středu oznámil, že společnost vybuduje „mini-BFR loď“ s pomocí prověřené rakety Falcon 9. Tato mini BFR poslouží pro některé testy, které by měly pomoci odhadnout reálnou životnost rakety BFR.

Miniaturní raketa BFR by měla být dokončena v polovině roku 2019, uvedl Musk na svém twitterovém účtu. SpaceX také uvedla, že BFR nahradí veškerou současnou technologii včetně rakety Falcon 9. Pro tento záměr je však nutné, aby byl stroj perfektně prověřen po všech možných stránkách.

Obě rakety budou sdílet některé podobné rysy, mezi které patří zejména možnost opakovaného použití. Raketa BFR by také měla být variabilní a mělo by být snadné ji přestavět na BFI (Big Falcon Spaceship). Tato verze rakety by pak mohla do vesmíru naráz transportovat až 100 lidí.

Pomocí mini BFR chce společnost také otestovat nové tepelné štíty, které se v laboratorních podmínkách velmi obtížně testují. Tyto štíty by pak měla dostat ostrá verze meziplanetární rakety BFR. Dále čtěte: (Toto luxusní čínské SUV je běžný civilní vůz. Až na jednu malou drobnost).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu