Superpočítač na palubě Mezinárodní vesmírné stanice bude provádět složité experimenty

 Technologie 
04. listopadu 2018 10:28 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Kosmonauti během údržby vesmírné stanice ISS Pixabay
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je technologickým zázrakem lidstva, přesto jí však donedávna chyběl potřebný výpočetní výkon. Proto byl na ISS dopraven vesmírný superpočítač, který bude nyní vědcům pomáhat během náročných experimentů.

Během loňského roku dostala Mezinárodní vesmírná stanice od NASA superpočítač, který byl od té doby ve zkušebním provozu. Teprve nyní ho NASA plánuje využít pro provádění náročných experimentů a také zpracování velkých objemů dat. Výrobce superpočítače, společnost HP, také doufá, že se podaří lépe pochopit, proč některé části počítače pracují ve vesmírném prostředí správně a jiné ne.

Vesmírný superpočítač s názvem Spaceborne je výsledkem společného úsilí NASA a společnosti HP. Jeho hlavním cílem je ověřit, jak fungují superpočítače ve vesmíru. Většina počítačů na palubě ISS a jiných kosmických lodí byla navržena se speciálními čipy a hardwarem na míru pro dlouhodobou činnost v prostředí s vysokým zářením a nízkou gravitací.

Tyto počítače jsou ale ve srovnání s počítači, které máme na Zemi, velmi pomalé. A proto v rámci projektu Spaceborne Computer společnost HP dodala superpočítač typu ‚‚Apollo‘‘, který byl umístěn na ISS, kde s ním astronauti prováděli diagnostické testy.

Operační systém Linux byl přeprogramován tak, aby rychleji reagoval na případné chyby a lépe se vypořádal s výpadky napájení. NASA uvádí, že superpočítač je asi třicetkrát rychlejší než typický přenosný počítač. Počítač má však vážné potíže s datovými uložišti. Z jeho celkem 30 SSD jednotek již už 9 selhalo a nikdo zatím neví proč.

HP a NASA plánují počítač po návratu na Zemi prozkoumat, aby zjistili co je příčinou, že datová uložiště ve vesmíru selhávají. Zatím však bude superpočítač na ISS analyzovat rozsáhlé datové soubory a provádět experimenty. Dále čtěte: (Americká sonda Dawn je vydána na pospas vesmíru. Nemůže komunikovat se Zemí).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v květnu i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Tech

Solární plachty, které ohýbají světlo, jsou budoucností efektivního pohonu kosmických lodí

Zavřít reklamu