Americká sonda Dawn je vydána na pospas vesmíru. Nemůže komunikovat se Zemí

Vesmírná sonda Dawn učinila několik přelomových objevů
 Technologie 
03. listopadu 2018 15:34 / Internet
  0   0
Vesmírná sonda Dawn, které vděčíme za několik unikátních objevů včetně záhadných bílých skvrn na tělese jménem Ceres, se navždy odmlčela. Došlo jí palivo pro otáčení antény směrem k Zemi a není schopna komunikovat s operačním střediskem. Je tak vydána na pospas temnotě, přičemž na své oběžné dráze může vydržet desítky let.

Velice úspěšná mise vesmírné sondy Dawn je u svého konce. Zařízení se navždy odmlčelo, protože už není schopné komunikovat se Zemí v důsledku vyčerpání paliva pro pohon motorku, který natáčí anténu směrem k Zemi.

Operátoři řídícího střediska Deep Space Network uvedli, že sonda se odmlčela už během středy. Ihned bylo zahájeno vyšetřování incidentu, ale inženýři zjistili, že nejpravděpodobnějším scénářem je vyčerpané hydrazinové palivo. Bez něj není možné udržet komunikaci mezi sondou a pozemním střediskem.

Vesmírná sonda Dawn za jedenáct let ve vesmíru prozkoumala dvojici největších planetek Ceres a Vesta, které se nacházejí v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Mise Dawn byla zahájena 27. září 2007 a k prvnímu tělesu Vesta dorazila sonda 16. července 2011. K největšímu tělesu pásu asteroidů, trpasličí planetě Ceres, dorazila 6. března 2015.

Sonda Dawn na povrchu Ceres během průzkumu odhalila podivné světlé skvrny, které jsou tvořeny solí. Na Ceresu také objevila v nepatrné hloubce pod povrchem zmrzlou vodu, což byl přelomový vědecký objev, posilující teorii o existenci života na jiných planetách.

Dawn byla velkým vědeckým průlomem a na své dlouhé misi získala řadu prvenství. Stala se například prvním pozemským strojem obíhajícím těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem. Sonda byla také prvním tělesem vyrobeným lidmi, které obíhalo kolem dvou cílových těles ve vesmíru.

Na své oběžné dráze tak bude sonda obíhat podle odhadů nejméně dvacet let, než se vydá na dalekou cestu hlubokým vesmírem. Dále čtěte: (Vědci NASA přišli s revolučním nápadem. Chtějí využít prach z Marsu jako palivo pro zpáteční cestu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu