Do Mexického zálivu uniká 14 let obrovské množství ropy. Hrozí největší katastrofa v historii USA
Od chvíle, kdy v roce 2004 hurikán Ivan způsobil zhroucení ropné plošiny společnosti Taylor Energy z ropných vrtů, stále uniká ropa. Mexickému zálivu tak podle závěru vědců hrozí katastrofa epických rozměrů, která v historii USA nemá obdoby.
V roce 2015 experti odhadovali, že každým dnem z vrtu do moře proudí až 16 tisíc galonů ropy, které zamořují okolní vody. Jiná studie dokonce tvrdí, že do zálivu uniká až 30 tisíc galonů ropy denně.
Na odstranění následků této havárie ani po 14 letech neexistuje plán a hrozí, že skrvna z plošiny Taylor překoná nejhorší katastrofu v dějinách, kterou byla zkáza ropné plošiny BP Deepwater Horizon.
Společnost Taylor však tvrdí, že neexistují žádné důkazy o tom, že by ropa unikala z jejich vrtů. Americké ministerstvo vnitra usilovně bojuje proti snaze společnosti se od následků katastrofy distancovat. Taylor Energy chce také získat 450 milionů dolarů, které musela poskytnout na vyzvednutí vraku plošiny a hledání unikajících vrtů pod třiceti metry bahna.
Hurikány v této oblasti poškodily nebo vyřadily na 150 ropných plošin během uplynulých čtyř let a podle expertů je jen otázkou času, kdy se podobná situace bude opakovat. Navzdory tomu administrativa prezidenta Trumpa navrhuje největší rozšíření možností těžby pro ropné a plynárenské společnosti, přičemž by se téměř celé kontinentální pobřeží otevřelo těžbě.
Například během havárie na plošině Deepwater Horizon v roce 2010 do Mexického zálivu uniklo 134 milionů galonů ropy, které znečistily 1 300 kilometrů pobřeží. Tato havárie zabila také obrovské množství savců, ryb a ptáků žijících v zasažených oblastech. Dále čtěte: (V Číně přišli s unikátní náhradou pouličního osvětlení).