V Číně přišli s unikátní náhradou pouličního osvětlení

 Technologie 
20. října 2018 13:23 / Lukáš Bauer
  2   0
📷
1 fotografie v galerii
Čínské město by se mohlo stát světovou turistickou atrakcí Internet
V souvislosti s velkým znečištěním ve většině čínských velkoměst uvažují zastupitelé města Chengdu v západní Číně o realizaci zvláštního projektu. Noční ulice chtějí totiž místo tradičního pouličního osvětlení ozářit umělým satelitním měsícem. Studii projektu vypracovala pro čínské město společnost zabývající se výrobou letadel.

Ulice Chengdu v západní Číně by mohly být již brzy osvětleny umělým satelitním měsícem namísto tradičních pouličních lamp. Tento ambiciózní projekt je výsledkem spolupráce společností Chengdu Aerospace Science a Technology Microelectronics System Research Institute Co.

Satelitní měsíc má být zcela ekologický, protože energii pro osvětlení nebere z pozemských zdrojů, ale namísto toho odráží pomocí speciálních zrcadel sluneční paprsky z druhé strany planety. Společnosti chtějí sluneční paprsky přesměrovat ve vesmíru za pomoci velkého parabolického zrcadla se speciálně navrženým reflexním povrchem.

Osvětlení na Zemi by bylo asi osmkrát silnější než to, které přichází ze skutečného Měsíce. Podle zástupců obou společností navíc satelit umožní, aby bylo světlo pečlivě kontrolováno a udržováno na průměru 10 - 80 kilometrů. Světlo by navíc nemělo být natolik jasné, aby ohrožovalo život nočních živočichů.

Město si od tohoto projektu mimo ekologického řešení nočního osvětlení slibuje také příliv turistů, protože umělý měsíc by mohl sloužit jako skvělá turistická atrakce. Pilotní provoz potřebných technologií by mohl být zahájen již v roce 2020, kdy bude vynesen na oběžnou dráhu klíčový satelit.

Podle expertů ale tento projekt přináší řadu rizik. Předchozí pokusy o využívání slunečních paprsků z vesmíru pro osvětlení Země byly provázeny problémy a nakonec skončily neúspěchem. Zda tedy Číňané dokáží projekt dotáhnout do konce, je zatím nejisté. Dále čtěte: (Australská observatoř uprostřed pustiny zachytila záhadné signály).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu