Rusko se chystá obnovit pozastavené starty svých raket Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici

Nosná raketa Sojuz MS-10 měla během startu závadu
 Letectví 
18. října 2018 09:16 / Internet
  1   1
Po selhání startu rakety Sojuz v minulém týdnu Rusko pozastavilo všechny starty těchto strojů. Raketa Sojuz je jediným certifikovaným transportním prostředkem pro dopravu astronautů a zásob k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Rusko po prošetření incidentu starty těchto nosných raket opět povolilo.

Rusko zveřejnilo zprávu o tom, že již v příštím týdnu nejspíše obnoví starty nosných raket Sojuz MS-10, které jsou v současnosti jediným certifikovaným dopravním prostředkem pro přepravu nákladu a osob k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Všechny starty raket Sojuz byly pozastaveny po neúspěšném startu z 11. října, kdy stroj nedokázal dosáhnout oběžné dráhy a kosmonauté přistáli zpět na Zemi.

V první fázi budou obnoveny zásobovací lety, pilotované lety budou obnoveny až později, informovala ve středu agentura Interfax s odvoláním na zdroj z prostředí ruského kosmického průmyslu.

Dvojici kosmonautů se podařilo evakuovat a nouzově přistát v záchranném modulu. Šlo o první nehodu v programu pilotovaných letů v dějinách moderního Ruska. Příčiny selhání vyšetřuje zvláštní komise ruské kosmické agentury Roskosmos.

Dosavadní vyšetřování naznačuje, že nedošlo k včasnému oddělení jednoho z bloků prvního stupně rakety. První nosná raketa Sojuz - od minulé nehody - by měla podle Interfaxu odstartovat mezi 24. a 26. říjnem z kosmodromu Pleseck. Dále čtěte: (Rusko ztratilo unikátní vesmírné zařízení. Bylo na palubě porouchané rakety Sojuz).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu