První ruská plovoucí elektrárna dostala zásoby radioaktivního paliva. Brzy bude uvedena do provozu

 Technologie 
05. října 2018 09:01 / Lukáš Bauer
  3
📷
1 fotografie v galerii
Akademik Lomonosov je ruská plovoucí jaderná elektrárna Internet
První ruská plovoucí elektrárna Akademik Lomonosov projde důkladnými testy, než bude odvlečena do severosibiřského přístavu Pevek, kde bude sloužit jako nezbytný zdroj elektrické energie. Do reaktorů byly již vloženy uranové tyče a přípravné práce se tak blíží ke svému konci.

Minulý týden ruský jaderný dozor Rostechnadzor povolil zahájení plnění reaktorů plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov uranovým palivem. První ruská plovoucí elektrárna je ukotvena v servisní základně pro flotilu jaderných plavidel Atomflot v zátoce Kola na pobřeží Barentsova moře.

Původně měly být reaktory aktivovány v loděnici v Petrohradě, kde bylo plavidlo Akademik Lomonosov postaveno, ale Rosatom v loňském roce souhlasil s norským ministrem zahraničí, který ruskou stranu požádal, aby se zkouškami zařízení začala, až ve chvíli, kdy projede kolem norského pobřeží. Norové se totiž obávají možných úniků radioaktivity v pobřežních vodách, pokud by během tažení elektrárny na své stanoviště v sibiřském Peveku nastaly potíže.

K norskému požadavku se připojila také organizace Greenpeace. Mezi argumenty se objevila také eventuální hrozba pro samotný pětimilionový Petrohrad. Rusové tak na základě norských obav přesunuli zkoušky elektrárny do největšího arktického přístavu Murmansk.

V Murmansku lidé příliš obavy nemají, protože jsou na manipulaci s jaderným palivem v jejich blízkosti zvyklí. Město je totiž domovem jediné flotily civilních jaderných lodí a sousedí s několika vojenskými základnami severní flotily jadrných ponorek a těžkého křížníku. Vysoce radioaktivní vyhořelé palivo z těchto plavidel je pravidelně přepravováno po železnici přímo přes centrum města.

Reaktory KLT-40S na palubě Akademik Lomonosov mají podobný design jako reaktory, které pohánějí jaderná vojenská plavidla. Testování podobných reaktorů bylo v Muramansku uskutečněno již mnohokrát. Dvojice reaktorů KLT-40S dokáže vyrobit až 70 MW elektrické energie.

Tento týden bude uranové palivo naloženo do prvního reaktoru, poté bude následovat druhý. Do konce roku budou oba reaktory uvedeny do provozu a má být zahájeno několikaměsíční testování celého systému. Na jaře, po dokončení všech zkoušek, bude Akademik Lomonosov odtažen přes Barentsovo moře dále na východ podél severní námořní cesty do přístavu Pevek. Dále čtěte: (Dvojice těžkých ruských bombardérů letěla příliš blízko Aljašky. Vyprovodily je stíhačky F-22 Raptor).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít