Jak hluboko budeme muset sáhnout do peněženky kvůli přechodu na DVB-T2?

 Technologie 
21. července 2019 13:05 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
V Praze už zbývají jen týdny  / inStory.cz
Kdo se obává rychle se blížícího přechodu na DVB-T2, měl by vědět, že zadarmo to proběhnout nemůže, ale utratit není třeba ani majlant. S aspoň pětistovkou však je třeba počítat určitě. Změna se dotkne téměř 60 procent českých domácností.

Začněme tedy tím nejdůležitějším, co zajímá asi nejvíc ty, kteří mají hlouběji do kapsy a své náklady musí bedlivě plánovat. Kolik bude přechod na DVB-T2 stát? Minimální částka, se kterou je třeba počítat, je 500 až 600 korun za základní externí set top box, který se připojí ke stávající televizi. Pokud někdo už teď tvrdí, že bude nezbytné koupit nový televizor, nenechte se vyvést z míry. Nové set top boxy půjdou bez problémů připojit i ke starým objemným televizím s obrazovkou typu CRT.

Lépe než při první vlně digitalizace

Ve srovnání s první vlnou digitalizace, kdy se přecházelo z analogového vysílání na digitální DVB-T, vyjde uživatele tato brzká druhá změna reálně levněji. Ceny set top boxů jsou navíc po započítání inflace dokonce nižší, než byly před dvanácti lety během první vlny.

Pokud jste náročnější a budete chtít víc, než základní set top box, pak se v obchodě elektra budete muset pídit po dražších a vybavenějších typech – třeba těch s HbbTV. Všechny tyto přístroje jsou většinou v cenové rovině pod 1000 korun, a i když mají různé značky a výrobce, neliší se od sebe výrazněji nejen v cenách, ale i v softwaru. Stejné mají některé dokonce i dálkové ovladače.

Kdo si nechce kupovat novou televizi, nemusí

Kdo tedy nemá na to, koupit si novou televizi, rozpočet si musí rozvrhnout alespoň na tuto investici. Pozemní vysílání je a bude zdarma, takže jde pouze o jednorázový výdaj.

Každopádně, kdo má starší televizi, žije v Praze a přijímá televizní signál přes klasickou anténu, měl by vědět, že do vypnutí signálu zbývá již jen několik týdnů, jinde v republice maximálně rok.

Starý signál se bude vypínat postupně

V Česku jsou desítky vysílačů pro různá území a navíc ještě různé vysílací sítě pro státní a komerční televize. K vypínání starého signálu na nich bude docházet postupně. První vysílače ho přepnou už na konci letošního roku. Příliš dlouho váhat s řešením nemůžou ani na jiných místech. Staré vysílání definitivně skončí v celé zemi do června roku 2020 – tedy do 11 měsíců.

Jak už bylo uvedeno, první změny pocítí Pražané. V hlavním městě začne vypínání signálu už teď na podzim. Nejdříve na nový signál přejde Česká televize, až pak ji budou následovat volně dostupné komerční televize, jako jsou třeba kanály od Novy, Primy, Barrandova nebo Óčka.

Od konce listopadu by se už nenaladil signál ČT

S vypínáním starého signálu DVB-T začne letos 27. listopadu Česká televize, a to na vysílačích Praha-Žižkov a Cukrák. Pražané, kteří přijímají televizní signál přes klasické pozemní vysílání, tak od konce listopadu nenaladí žádný program ČT, pokud nebudou mít novější televizi nebo set top box, který umí přijímat signál DVB-T2.

Po středních Čechách, kde přechod na novou technologii začne, budou následovat západní Čechy a skončí to Moravou. Poslední DVB-T vysílač České televize přestane fungovat na rozhraní května - června 2020, a to na jižní Moravě.

Pozor na inzeráty - vše je třeba promýšlet

Závěrem se ještě hodí dodat, že je třeba zvažovat, jakou formu každý zvolí, a to skutečně s ohledem na své možnosti. Již teď se objevují reklamy na služby, které nabízejí na první pohled ještě levnější řešení, než je zmíněné výše. Vychází zdánlivě třeba i jen na stokorunu. Avšak pozor: jde o měsíční platby, takže se šetření ve výsledku spíš prodraží.

Zvolení jiné varianty, než je příjem pozemního vysílání DVB-T2, v konečném součtu vyjde uživatele vždy dráž.

Asi 40 procent Čechů změny nepocítí

Změnu ve vysílání vůbec nemusí řešit lidé, kteří mají placenou kabelovou nebo satelitní televizi. Přesto se však změna dotkne většiny Čechů v zemi. Klasické pozemní digitální vysílání totiž přijímá zhruba 60 procent českých domácností.

Letošní březnový průzkum, který dělala společnost Nielsen Admosphere pro ministerstvo průmyslu a obchodu, odhalil, že tři z pěti (63 %) Čechů ještě netuší, kdy přesně k přechodu na DVB-T2 dojde. (Čtěte také: Už za půl roku bude třeba nová televize. Vysílače začnou vypínat starý televizní signál).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47