Aplikace ukáže, jak by okolní svět vypadal bez lidí. Odstraní všechny, i selfíčko bude bez vás

 PC a Mobily 
04. července 2019 08:32 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
S novou aplikací by klidně na tomto obrázku byl jen písek Depositphotos
Asi se vám to taky už přihodilo. Fotíte zajímavý objekt, ale současně s ním se vám na fotce objeví i tváře lidí, které dojem ruší a které tam většinou nechcete. Nezbývá vám potom tedy nic jiného, než je odstraňovat v některém grafickém editoru, což je náročné. Dobrou zprávou je, že teď už může být vše jinak. Světlo světa totiž spatřila nová aplikace, a ta to umí sama a automaticky.

Je to jen pár dnů, co se v App Store objevila testovací verze aplikace pojmenovaná Bye Bye Camera pro iOS. Jejím hlavním „tahákem“ je automatické odstranění lidí z pořízených fotek, díky čemuž výsledek může připomínat obrázky ze světa po apokalypse.

Roli opět dostává umělá inteligence (Al). Právě algoritmy Al jsou totiž používané pro identifikaci lidí. Prostor, který po jejich „výmazu“ zůstane, je pak doplněný zanalyzovaným a vypočteným pozadím, které by mělo korespondovat s prostředím, v němž byla fotografie pořízena. Technologičtí fajnšmekři však upozorňují na to, že konečné výsledky takových obrázků zatím úplně dokonalé nejsou.

Vývoje umělé inteligence jde mílovými kroky

V každém případě lze aplikaci už nyní považovat za jednu z ukázek prosazování umělé inteligence v oblasti mobilních technologií. Je další krokem, podobným programu FaceApp z roku 2017. Ten totiž používal strojové učení pro změnu výrazu, věku a pohlaví vyfocených osob.

Této aktuálně žhavé novince je vytýkáno zatím pomalé fungování a fakt, že po odstraněných lidech z fotografií většinou zůstávají na obraze rozmazané body, kterým se říká grafický „nepořádek“. Jisté grafické editory by práci podobného zaměření zatím zvládaly taktéž a s trochou šikovnosti možná i lépe. Nicméně – vše se vyvíjí, a tak se dá předpokládat, že možná již za pár měsíců bude vše již natolik vylepšené, že budeme žasnout.

Aplikace odstraní (virtuálně) lidi, co nechcete. Snadno

Aplikace stojí 2,99 dolaru (asi 70 korun), dostupná je v tuto chvíli jen pro systém iOS. Server The Verge, který se této nové aplikaci věnoval, upozornil, že Bye Bye Camera nyní slouží spíš k zábavě, při které odhaluje kouzla strojového učení. Software pro identifikaci lidí využívá otevřený algoritmus detekce objektů YOLO (zkratka pro „You Only Look Once“) a kombinaci systémů neuronové sítě pro vyplnění prostoru po jejich odstranění.

Jak už tedy bylo zmíněno, Bye Bye Camera je vlastně v tuto chvíli víc humorný projekt skupiny Do Something Good a umělce Damjanski. Ani sami tvůrci tuto aplikaci neberou moc vážně, což naznačují i obrázky v App Store.

Svět, ve kterém neexistují lidé?

Vybízejí třeba: „Vyfoťte fotku s kýmkoli a aplikace ho odstraní“, nebo upozorňují na to že: „Zvířátka na fotce zůstanou“. Lákají s humorem sobě vlastním taky na to, že si konečně můžeme udělat selfíčka, na kterých ale nebudeme. Aplikace prostě jen vymaže každou osobu, která se na fotce nachází. Pokud byste však chtěli podobný krok udělat na nějakých starších snímcích z minulosti, zatím neuspějete (jedině s grafickým programem). Bye Bye Camera umí vymazat lidi pouze z fotek, které byly vyfotografované v rámci aplikace.

Jeden z autorů Bye Bye Camera sám při představení aplikace konstatoval, že nebyla navržena tak, aby odstranila vetřelce, kteří se nám někdy chtě nechtě dostanou do našeho záběru, ale proto, aby zachytila svět, jak by vypadal, kdyby na něm nebyli lidé. Čtěte také: Díky algoritmům lze detekovat pohyb, tep i emoce jednotlivých osob přes zeď.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu