Mazaní Bulhaři obrali Spotify téměř o milion dolarů. Neporušili přitom jediný paragraf

Firma Spotify zaznamenala mazaný podvod příliš pozdě
 PC a Mobily 
03. března 2018 10:18 / Shutterstock
  0   0
Vynalézavost bulharských občanů, kteří touží po penězích bez práce, nezná mezí. Pocítila to i švédská firma Spotify, která patří mezi nejúspěšnější streamovací služby současnosti. Bulhaři ji totiž díky falešným playlistům obrali o téměř milion dolarů, přičemž neporušili jediný zákon.

Streamovací služba Spotify patří mezi nejoblíbenější hudební platformy. Důkazem je tomu i fakt, že švédská společnost nedávno pokořila hranici 70 platících uživatelů. Služba má ale také dlouhodobé potíže s falešnými playlisty.

Vskutku husarský kousek se podařil vynalézavým Bulharům, kteří založili dva playlisty s názvy „Soulful Music“ a „Music From the Heart“. Každý z playlistů obsahoval okolo pěti set skladeb a s 1 800 odběrateli dokázal každý vydělat více než 400 tisíc dolarů.

Portál Music Business Worldwide zveřejnil žebříčky Spotify, kde tyto playlisty patřily mezi nejposlouchanější na celém světě. Playlist Music From the Heart se vyšplhal na 84. místo v globálním žebříčku, Soulful Music dokonce na 35. místo.

Oba playlisty měly přitom zanedbatelný počet odběratelů. Playlist Soulful Music odebíralo 1 200 uživatelů, kteří měli zaplacené prémiové účty. Každá ze 467 skladeb měla jen něco přes 30 sekund, což je minimální délka skladby, za kterou Spotify umělcům vyplácí honorář.

Oba playlisty založila v Bulharsku skupina spekulantů září minulého roku a očividně moc dobře spočítala, co ji to bude stát a kolik na celém počinu dokáže vydělat. Bulhaři totiž založili 1 200 prémiových účtů za cenu 9,99 dolarů – celkové náklady je tedy vyšly na zhruba 12 tisíc dolarů.

Za každé přehrání dostane interpret přibližně 0,004 dolaru. Měsíčně tak mohli Bulhaři vydělat na vytvořených playlistech od Spotify až 288 tisíc dolarů. Skupina navíc údajně přehrávala skladby v nekonečné smyčce 24 hodin denně 7 dní v týdnu, což mohlo zvýšit počet přehrání až na 103 milionů měsíčně. Výdělek by tak byl neuvěřitelných 415 tisíc dolarů. Se dvěma playlisty se samozřejmě zisk dvojnásobí.

Celý „byznys“ byl přitom zcela v souladu s pravidly Spotify a Bulhaři tak nespáchali žádný zločin. Nedávno hackeři okradli také největší směnárnu kryptoměn, ze které zmizelo více než 400 milionů dolarů ve virtuálních měnách. V tomto případě se ale už o zločin rozhodně jednalo (čtěte: Hackeři ukradli více než 400 milionů dolarů z největší japonské směnárny kryptoměn).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hromadné vyhynutí mořských živočichů je na obzoru, voda okolo rovníku je příliš horká

Dům a zahrada

Pokud si chcete založit zahradní jezírko, dejte si pozor. Ryby z volné přírody do něj nesmí

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu