Doprava nákladů do vesmíru roste. Francie staví novou nákladní raketu Ariane

 Letectví 
02. března 2018 11:44 / Karel Kovka
  0
📷
2 fotografie v galerii
Předchůdce nové šestky Ariane 5 Shutterstock
Potřeba vědců dopravovat na oběžnou dráhu Země stále další zařízení určená k průzkumu blízkého i dalekého vesmíru a k nejrůznějším vědeckým experimentům stále roste. A tak komerční společnosti vyvíjejí nové nosiče.

V nedávno postavené montážní hale společnosti ArianeGroup v městečku Les Mureaux nedaleko Paříže začala finální montáž hlavních stupňů nového evropského kosmického nosiče Ariane 6. Jde o dalšího člena v současnosti již široce rozvětvené rodiny nosných raket Ariane, které využívá Evropská kosmická agentura (ESA) na vynášení družic i vesmírných sond.

Nová raketa nabídne vysokou úroveň hospodárnosti a flexibility při pokrývání potřeb klientů společnosti Arianespace, která je celosvětově první společností provozující komerční dopravu nákladů do vesmíru.

V současnosti se v Les Mureaux montuje první exemplář nosiče Ariane 6 se dvěma hlavními stupni na kapalné palivo a pomocnými startovacími raketami na tuhá paliva.

V původních plánech měly být na tuhé palivo i hlavní stupně. Pokud vše půjde dobře, první start Ariane 6 (pravděpodobně již s komerčním nákladem) by se měl uskutečnit  v červenci 2020. Americké společnosti se předhánějí ve stavbě komerčních raket.

Nosič Ariane 6 se bude vyrábět ve dvou verzích - verze A62 bude mít dvě startovací rakety, verze A64 bude mít čtyři takové rakety nazývané v angličtině „booster“. Obě verze mají výšku 63 metrů a průměr tělesa hlavních motorů 5,4 metru. Spodní hlavní stupeň bude obsahovat 140 tun paliva, horní stupeň 31 tun a každý ze dvou nebo čtyř startovacích boosterů ponese 142 tun paliva.

Maximální hmotnost nosiče Ariane 6 při startu bude 860 tun. Verze A62 bude schopná vynést na oběžnou dráhu náklad o hmotnosti až 4.100 kilogramů. Silnější verze A64 pak dokáže dopravit náklad o hmotnosti úctyhodných 20 tun.

Raketa však nebude žádný levný „náklaďák“. Za jeden start nosiče A62 bude společnost Arianespace klientům účtovat 75 milionů eur (téměř 2 miliardy korun)  a za start silnější verze A64 až 90 milionů eur, což při současném kursu činí přibližně 2,295 miliardy Kč.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu