Největší rival SpaceX staví svou vlastní znovu použitelnou raketu. Startovat bude příští rok

 Letectví 
28. února 2018 14:58 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
ULA je největším rivalem společnosti SpaceX ULA
Americká společnost United Launch Alliance již několik let pracuje na nové raketě Vulcan, která by měla poprvé vzlétnout do vesmíru v polovině roku 2020. Hodlá tak konkurovat inovativním vesmírným společnostem, jakou je například SpaceX.

Hlavním rivalem společnosti SpaceX je United Launch Alliance (ULA), která byla v roce 2005 založena giganty Boeing a Lockheed Martin. Start její největší současné rakety Delta IV Heavy stojí přibližně 350 milionů dolarů. Oproti tomu start rakety Falcon Heavy stojí 90 milionů dolarů, přičemž do vesmíru vynese až dvakrát tolik nákladu. Konkurovat s takovým rozdílem je dlouhodobě velmi obtížné.

Raketa ULA Delta IV má být ale již brzy vyřazena z provozu a nahradit ji má zbrusu nová opakovaně použitelná raketa Vulcan, která bude moci konkurovat inovativním společnostem, jako je SpaceX nebo Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose. Raketa by měla poprvé vzlétnout v polovině roku 2020 a náklady na její start by se měly pohybovat okolo 100 milionů dolarů.

Delta IV Heavy byla do nedávna nejsilnější raketou na světě. Do vesmíru dokáže vynést až 30 tun nákladu. Z pomyslného trůnu ji sestřelil až Elon Musk se svojí raketou Falcon Heavy, které na oběžnou dráhu dokáže transportovat náklad s téměř dvojnásobnou hmotností.

Nová znovu použitelná raketa Vulcan by měla na nízkou oběžnou dráhu kolem Země dopravit až 37 tun nákladu a podle jejích tvůrců bude vysoce modulární, takže bude moci být doplněna o několik boosterů. Přestože Falcon bude stále silnější, Vulcan bude konkurovat rozdílnou technologií pohonu i celkovou koncepcí.

Klíčovým rozdílem mezi raketami obou rivalů bude jejich horní stupeň. Falcon Heavy používá pro tento stupeň rakety palivo RP-1 na petrolejové bázi, které může po několika hodinách ve vesmíru ztuhnout. Vrchní stupeň Vulcanu bude používat kryogenní kyslík a vodík, které lépe odolávají nízkým teplotám.

ULA také vyvíjí svůj vlastní systém horního stupně, který nazývá ACES (Advanced Cryogenic Evolved Stage). Tento raketový stupeň může být ponechán na oběžné dráze po dobu několika měsíců nebo let a pro jeho opětovné použití stačí pouze doplnit palivo. Vulcan také sníží náklady na start ULA tím, že bude mít odpojitelné primární posilovací motory nazvané SMART (inteligentní, modulární, autonomní návratová technologie).

Elon Musk se svou znovu použitelnou raketou Falcon inspirovat vesmírný průmysl po celém světě, stejně jako svojí fenomenální raketou Falcon Heavy (čtěte: Proč SpaceX raději používá větší počet menších motorů namísto větších). Nedávno například oznámila ruská vesmírná agentura Roskosmos, že se po letech vrací k projektu znovu použitelné nosné rakety.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47