Na Mars poletí vybrané zvuky typické pro lidstvo. Jeden z nich může být český

 Technologie 
24. června 2019 07:26 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Planeta Mars je ve Sluneční soustavě náš soused. Moc o ní ale nevíme.  Depositphotos
Mezinárodní porota projektu nazvaného „Telefonát z Marsu“ vybrala jedenáct nahrávek, které na palubě sondy ExoMars odletí na Rudou planetu. O tom, který třicetivteřinový záznam bude z Marsu odvysílán zpět na Zemi, nyní rozhodují lidé v hlasování. Mezi zvuky nahrávek je i jeden z Česka.

Úkol byl jasný: poslat vzkaz s úryvky literárních, filmových a hudebních uměleckých děl, jejichž vysílání z Marsu by zapojení soutěžící doporučovali. Nebylo tedy divu, že významnou skupinu tvořily zprávy recesistické či ryze osobní. Nejsilněji se ale v nahrávkách objevovalo téma obav ze současného a budoucího vývoje naší planety.

Vzkazy vybírala osmičlenná mezinárodní porota složená z vědců a umělců. Role to byla těžká, museli totiž zvolit objektivně a spravedlivě jedenáct originálních nahrávek, které na palubě sondy ExoMars poletí k Rudé planetě. Nakonec se ale porotci pocházející z různých zemí prý poměrně dobře shodli.

Část nahrávek hovořila svým obsahem, další měla výraznou hudební složku. Porota ale dala přednost také hlasům přírody či klidného prostředí lidských domovů.

„Důležité bylo zachytit dobré myšlenky odrážející lidskou rozmanitost,“ uvedl jeden z členů poroty, francouzský chemik a exobiolog Francois Raulin.

Vybrány nakonec byly vzkazy, které podle porotců v určitém slova smyslu reprezentují lidstvo. Zvítězily tedy původní nahrávky vytvořené přímo pro tuto soutěž. Porota se rozhodla dát důraz na to, aby výsledným výběrem zachytila různost kulturních prostředí i způsobů, jakým jednotliví autoři zvuky zpracovali.

Češi na Marsu

Za úspěch se dá určitě považovat to, že z České republiky se do seznamu dostala píseň hodonínské kapely Exit Empire. Ta složila skladbu k oslavě vědy a výzkumu vesmíru. „Do zvukové stopy je zde také převedený obrázek přistávací lokace na Marsu a nedávno zveřejněný snímek černé díry. Text Light will come odkazuje na český analyzátor s touto písní na palubě, který bude na Marsu studovat blesky. Použili jsme i typické české nástroje cimbál a varhany,“ uvedli autoři písně.

Vítězná jedenáctka vzkazů má původ v osmi zemích tří kontinentů (Evropa, Asie a Amerika), nahrávky pocházejí z Ruska, Francie, Hongkongu, Česka, Itálie, Kolumbie, Nizozemska a Norska.

Všechny porotou vybrané nahrávky jsou nyní dostupné na hlavní stránce projektu mars.vesmir.cz. Zapojit se do hlasování je tak možné nyní. Díky tomu se rozhodne, který ze záznamů bude z Marsu skutečně odvysílán. Vyhraje nahrávka s nejvyšším počtem hlasů, které obdrží do okamžiku, než sonda ExoMars na jaře 2021 přistane na povrchu Rudé planety.

Jsou na Marsu pozorovatelné blesky?

Je třeba také uvést, že vysílání zvuku z planetárního souseda Země je součástí vědeckého programu mise ExoMars. Svůj podíl v něm zaujímá i český modul, který bude na Marsu měřit změny elektromagnetického pole v pásmu slyšitelných kmitočtů a hledat odpověď na otázku, jestli na této planetě sluneční soustavy existují blesky. Ty totiž vědci dříve zaznamenali kromě Země na Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu, sporný je jejich záznam na Venuši. Ovšem to, zda se vyskytují též na Marsu, se zatím neví. Přitom, pokud existují, jisté podle vědců je, že nebudou vypadat jako ty, které známe ze Země. Marsovská atmosféra si zatím toto tajemství chrání.

V tuto chvíli je vše tedy jen ve fázi představ, protože nízký tlak na povrchu Marsu a nepřítomnost bouřkových oblaků evokuje prý domněnku, že blesky jsou na této planetě pozorovatelné jen jako malé sršení mezi částicemi prachu unášenými prachovými bouřemi. Je to prý podobné jako na Zemi v oblacích sopečného popela nad krátery aktivních sopek.

Jaká bude kvalita přenosového kanálu z Marsu?

Vysílání vzkazů z povrchu Marsu není však jen zábavná kratochvíle. Předpokládá se, že i českým vědcům významně pomůže v jejich úsilí. Porovnáním nahrávky zaslané z Rudé planety s kopií, která neopustí zemský povrch, budou zjišťovat a porovnávat, jak se liší kvalita přenosového kanálu z Marsu.

Lidé, jejichž vzkaz mezinárodní porota vybrala mezi jedenáct finálních, se tak stanou důležitou součástí experimentu. Jejich nahrávky vloží do palubní paměti modulu a po nezbytných testech odešlou k integraci na sondu ExoMars. Čtěte také: Sonda Insight poprvé zaznamenala zemětřesení na Marsu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty