Budou do šesti let samozřejmostí létající taxíky? V Německu na tom usilovně pracují

 Letectví 
09. června 2019 07:02 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Létající taxislužbu stále ještě řadíme do sféry sci-fi. Za šest let však může být realitou. Shutterstock
Milovníci filmu Pátý element mohou jásat. Minimálně z toho důvodu, že létající taxi bude brzy realitou, i když těžko v něm asi někoho sveze hollywoodská hvězda Bruce Willis. V sousedním Německu však již bylo představeno pětimístné letadlo Lilium Jet, které jako taxislužba má sloužit.

Touhu přesunout alespoň část dopravy ze země do vzduchu má v posledních letech nejeden snílek, ale i podnikatel. Pracují na tom různé startupy a firmy, které vyvíjejí malé osobní drony a elektrická letadla. Právě ta by měla již v blízké budoucnosti sloužit jako vzdušné taxíky. Vůbec první let tohoto typu provedla před několika týdny společnost Lilium.

Malá elektrická letadla - cesta budoucí dopravy?

V čem tedy podle vizionářů spočívá budoucnost přepravy? V elektrických letadlech s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL). Jsou to malá letadla pro několik málo pasažérů poháněná elektrickými motory. Zajistí to ekologický provoz a možnost vznést se rovnou kolmo vzhůru. To je maličkost, kvůli které však tato letadla nepotřebují žádnou dlouhou dráhu, klidně vzlétnou v centru města.

Možná se to nezdá jako něco zásadního, ale konstruktéři vědí, že v reálu to vůbec jednoduché provést není. Nejtěžší je přechod tohoto malého letadla z vertikálního pohybu do horizontálního. Zde je však nutné připomenout, že úspěchy neslaví jen v Německu, krok s nimi drží i Češi.

Známé je české Zuri Michala Illicha, ve světě zase třeba Kitty Hawk podporované spoluzakladatelem Googlu. Snahy vyrobit elektrické „létající taxi“ má však i firma Boeing nebo Airbus.

Taxi má létat až 300 kilometrů v hodině

Zatím byly veřejnosti většinou představeny ale jen prototypy létajích strojů s různě umístěnými vrtulemi či kormidly. Až zmíněná firma Lilium se rozhodla, že vrtule úplně vynechá. Jeho zbrusu nové pětimístné letadlo tak pohání 36 plně elektrických tryskových motorů, které jsou umístěné na křídlech, a umí se natočit podle toho, zda je potřeba letět vzhůru či kupředu.

První úspěšný let už sice Lilium předvedlo v roce 2017. Šlo ale o menší dvoumístný prototyp. Letos v květnu se konstruktérům a inženýrům podařilo sestavit pětimístnou variantu v plné velikosti tak, jak by mohlo letadlo opravdu vypadat. A tak s ním v Mnichově poprvé úspěšně vzlétli. Prozatím to bylo jen kolmo vzhůru. Testování stroje totiž stále pokračuje.

Uvidí se, co testy odhalí, a s napětím se očekává, jaké výsledky letadlo bude ukazovat během změny směru, kdy dojde k natočení trysek. To je totiž klíčové.

Vzdušná doprava do několika let?

Samotný první vzlet velkého pětimístného a mnohem těžšího letadla, než byly předchozí prototypy, je však v každém případě velký úspěch, který může opět celý segment vzdušné dopravy budoucnosti posunout.

Minimálně první krok má nyní Lilium za sebou. Jejich letadlo má létat až 300 kilometrů v hodině na vzdálenost 300 kilometrů, což je mnohem dále, než slibuje mnoho konkurentů.

Tajemství se skrývá v designu letadla. Pochlubit se může dvojicí pevných křídel, takže se může při letu spoléhat na vztlak, který pod nimi vzniká. Ze svých dvou tisíc koňských sil údajně díky tomu při letu kupředu využívá ani ne 10 procent, a šetří tím energii.

Ačkoli testování stále pokračuje, firma Lilium se nechala slyšet, že chce v některých městech začít se svou vzdušnou přepravou operovat už v roce 2025. Vedení doufá, že může taková vzdušná osobní přeprava (technicky) fungovat, a že to je cesta, která nahradí současné taxíky. Čtěte také: Tento unikátní dron dokáže létat ve větru jako pták. Složitá konstrukce je inspirována Boeingem.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky