Jak zásadně zrychlit starší počítač

 PC a Mobily 
07. června 2019 14:08 / Petr Vlach
  4
📷
4 fotografie v galerii
Instalace moderního SSD velmi pomůže rychlosti počítače Pixabay
Pokud máte doma pár let starý počítač a uvažujete nad jeho zrychlením, existuje několik způsobů, jak na to. Poradíme ty, které jsou nejlepší.

Počítače během svého provozu zpomaluje jednak nainstalovaný software a nejrůznější pozůstatky programů a běžících procesů, o kterých často nemáme ani tušení. Ale uplatňuje se také fakt, že současné nároky jsou vyšší. Přenese se více dat, sledujeme video ve vyšším rozlišení, zpracováváme složitější úlohy. Starší počítače proto mohou narazit na bariéru, kdy se stávají opravdovou brzdou. Přesto existuje možnost, jak vše výrazně urychlit.

Výměna klasického disku za SSD

Nejlepší cestou je výměna klasického disku s pohyblivými součástmi za moderní SSD. Tento disk je tvořen pouze polovodiči a má násobně vyšší přenosové rychlosti. Některé typy dosahují rychlosti čtení i zápisu přes 3000 MB/s, což je opravu velká hodnota. Jiné SSD jsou sice pomalejší, ale i tak mnohonásobně překonávají klasické disky. Cena SSD je sice vyšší, ale docela dramaticky klesá a určitě není problém si nějaký menší SSD pořídit. Za 1000 – 2000 Kč tak urychlíte svůj počítač. Ať stolní nebo notebook. Navíc díky reinstalaci se zbavíte nechtěných pozůstatků z minulého provozu a vše bude fungovat na výbornou.

Rozšíření paměti

Jestliže máte nainstalovány jen 2 GB paměti RAM, určitě uvažujte také o rozšíření či výměně pamětí. Ne vždy to je technicky možné, ale pokud to lze, vašemu počítači více paměti jedině prospěje. Výměna je opět možná jak u stolních PC, tak u notebooků. Jen si dopředu zjistěte u odborníků, jaké konkrétní možnosti pro váš počítač existují. Dnešní nároky šplhají u běžných sestav k 8 GB a u náročných sestav na 16 i více GB paměti RAM.

Co se zbylými součástkami

Někdy řeší uživatelé problém, co se zbylými součástkami, které po výměně zůstanou jako nepotřebné. Jednou z možností je součástky prodat v bazaru. Někomu mohou ještě dobře posloužit. V případě pevných disků lze ten starší nechat ve stolním počítači jako sekundární disk, na který odkládáte větší a méně potřebné soubory. Notebooky obvykle nemají pozici pro druhý disk, takže se zde nabízí možnost zakoupit pro disk pouzdro s USB rozhraním a udělat tak z něho externí disk. Více o využití externích disků a zálohování dat najdete v článku zde.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

Škoda Scala: Praktická stylovka