Chcet vízum do USA? Předložte vaše aktivity na sociálních sítích

 PC a Mobily 
05. června 2019 12:12 / Terezie Zamlynová
  2
📷
2 fotografie v galerii
Bude vyvinutý program schopný zanalyzovat celý uživatelský účet žadatele? Nebo to budou dělat úředníci? Depositphotos
Americké úřady chtějí brzy zjišťovat detailní informace o tom, jak se žadatelé o víza chovají na internetu a sociálních sítích, jako jsou Facebook, Instagram, LinkedIn, Reddit či YouTube. Nové opatření se má týkat všech, tedy i občanů Česka, kteří do USA zamíří za prací či studiem. Výjimku dostanou pouze žadatelé o diplomatická a další úřední víza.

Jisté je už teď, že toto opatření způsobí navýšení úředního aparátu a byrokracie, což bude zcela určitě znamenat prodloužení čekacích lhůt. Uvažuje se však i o efektivním řešení, pokud by se podařilo IT specialistům vytvořit program schopný zanalyzovat celý uživatelský účet žadatele a následně porovnat s databází nevhodných výrazů či slovních spojení. A až potom by se těmito případnými nálezy zabývali úředníci. V tuto chvíli vše nasvědčuje tomu, že takový nástroj zatím neexistuje.

Technologie asi nepomůže, úředníci se zapotí

Všem je ale jasné, že úplně největší dopady bude toto rozhodnutí mít hlavně na samotné žadatele. Před cestou do USA budou muset poskytnout informace o všech svých uživatelských jménech na sociálních sítích, e-mailových adresách či telefonní čísla za posledních pět let. S odvoláním na americké ministerstvo zahraničí o tom informovala v minulých dnech agentura AP.

Vše, co je napsané na internetu, může být proti vám

Připravit se je tak třeba na to, že bude kompletně prolustrován digitální život a chování, potom budou tyto údaje spolu s telefonními čísly a e-maily předány dál. Vše zpětně za pět let. Mělo by to prý úřadům pomoci udělat si představu o tom, koho pustí na území Spojených států.

Nutno dodat, že přes to všechno nejde o úplnou novinku. Až doposud však měli tuto povinnost jen lidé, kteří podléhali takzvanému zvláštnímu prověřování. Tedy jedinci, co přijížděli do USA z oblastí, které jsou pod vlivem teroristických organizací. Statistiky uváděly, že ročně to bylo něco kolem 65 000 lidí.

Lustrace ročně postihne zhruba 15 milionů žadatelů

Návrh na rozšíření prověřování přišel z iniciativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Lidé se teď budou muset ptát, zda něco z toho, co napíší online, nebude špatně pochopeno nebo špatně vyloženo vládními úředníky,“ uvedla zástupkyně americké unie občanských práv ACLU Hina Shamsiová. Právě tato organizace varuje před reálným nebezpečím, že budou někteří žadatelé diskriminováni a jejich žádosti zamítány.

Podle předběžných odhadů by toto opatření mohlo postihnout téměř 15 milionů lidí ročně. Čtěte také: V Číně dostaly zelenou aplikace, které odhalí každé provinění jednotlivce.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky