Čína úspěšně otestovala svou nejsilnější raketu

Čína otestovala svou nejsilnější raketu Čchang-Čeng-5
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Letectví 
30. prosince 2019 09:47 / Internet
  6   2
V pátek Čína otestovala svou nejsilnější raketu současnosti pojmenovanou Čchang-Čeng-5, která má podobné parametry jako americká raketa Delta V. Test nové čínské rakety, během kterého vynesla do vesmíru telekomunikační družici, proběhl úspěšně.

Čína v pátek 27. prosince úspěšně otestovala svou nejsilnější raketu Čchang-Čeng-5, což v překladu znamená Dlouhý pochod 5. Čínská raketa by měla svými parametry konkurovat americké raketám Delta V nebo Falcon 9 společnosti SpaceX.

Podle expertů nejvýkonnější čínská raketa otevírá cestu k budoucím čínským misím, jako je například výstavba nové kosmické stanice. Čína by raketu mohla také využít pro zkušební lety s lidskou posádkou na Měsíc nebo Mars.

Při testu byla na palubě Čchang-Čeng-5 telekomunikační družice Š'-ťien 20, která je určena pro geostacionární oběžnou dráhu. Jednalo se o třetí zkoušku v pořadí, která se uskutečnila v areálu kosmického střediska Wen-čchang v jižní ostrovní provincii Chaj-nan.

Let byl několikrát odkládán pro technické úpravy, původně měla raketa startovat v lednu 2019. První let raketa absolvovala v listopadu 2016 a tehdejšímu startu předcházel několikahodinový odklad pro technické potíže. Problémy se v listopadu 2016 nevyhnuly ani samotnému letu, protože nosič se satelitem se dostal na jinou oběžnou dráhu, než bylo zamýšleno.

Nová čínská raketa dokáže na nízkou oběžnou dráhu vynést až 25 tun nákladu. Pro srovnání americká raketa Falcon 9 dokáže na nízkou oběžnou dráhu dopravit 29 tun nákladu. Čínská raketa tety dokáže těm americkým plně konkurovat. Dále čtěte: (Během testu prototypu rakety Starship došlo k mohutné explozi. Stalo se tak v přímém přenosu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu