Pokud jezdíte na LPG, nezapomeňte natankovat zimní verzi

 Auto-Moto 
27. prosince 2019 11:40 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Zimní verze LPG ochrání auto před problémy při mrazech Depositphotos
Letošní zima je zatím milosrdná, mrazy zřejmě můžeme čekat až po novém roce. Tím spíš bychom neměli zapomínat na naše auta, která by mohla mít s mrazy velké problémy. I když jsou třeba na LPG.

Většina řidičů se totiž domnívá, že při větších mrazech zamrzají pouze dieslové motory. Není to ale pravda. I u nás celkem rozšířená auta na LPG totiž mohou při větších mrazech mít docela závažné potíže.

Než začne opravdu mrznout, dotankujte plnou

Zimní verzí disponuje totiž i zkapalněný ropný plyn neboli LPG, který tvoří směs propanu a butanu. Zimní verze je v tankovacích stanicích k dostání běžně už od listopadu. Zatímco v létě obsahuje autoplyn více butanu, v zimě je tomu naopak a ve směsi dominuje propan.

Letní směs LPG může být pro motor lepší, protože butan má vyšší výhřevnost a automobil tak může dosáhnout menší spotřeby. V zimní směsi LPG je ale nezbytný vyšší podíl propanu, protože ten se při nižších teplotách lépe odpařuje.

Butan přechází do plynné fáze při teplotě mínus 0,5 °C, propan se odpařuje až kolem mínus 42 °C. U vozidel na LPG oproti těm dieselovým sice v zimě nenastávají potíže se startováním. Auta na autoplyn totiž startují klasicky na benzín a až později se přepínají na spalování propan-butanu. Pokud je však v nádrži vozu stále autoplyn určený pro letní provoz, mohou se při větších mrazech objevit problémy s chodem motoru.

Odborníci tedy doporočují, aby majitelé aut na LPG natankovali zimní verzi, která vozidlo ochrání před problémy v mrazech. Pokud vám v nádrži ještě zbyla část letní verze, nevadí. Když ji doplníte tou zimní, svoje auto ochráníte i tak. Dále čtěte: Srážky se zvěří jsou stále častější. Víte, co v takovém případě dělat?

Témata: auto, zima,
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum