Námořnictvo se pokouší proměnit bakterie v letecké palivo

 Letectví 
20. ledna 2020 14:41 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Mořská bakterie může pomoci vyrábět ekologické letecké palivo Pinterest
Vědci se snaží využít bakterie obsažené v mořské vodě k vývoji sloučenin, které by se mohly stát nákladově efektivními, obnovitelnými alternativami ropy. Nahradit by mohly především letecké palivo.

Je to největší zdroj vody na planetě, ale mořská voda je většinou po lidské účely nepoužitelná. Nyní vědci z amerického námořnictva a univerzity v Manchesteru používají bakterie, které žijí v mořské vodě, aby vytvořili sloučeniny, které by mohly být  využívány jako letecké palivo.

Bakterie Halomonas objevená v roce 1980 je nejvíce známá tím, že je extrémně tolerantní k soli. Vědci znovu vytvořili genom mikrobů. Změnili metabolismus bakterie, což umožnilo vytvoření sloučenin, které by se mohly stát cenově výhodnými a obnovitelnými alternativami ropy. Vědci to označují jako mikrobiální pronásledování.

Efektivní strategie pro biopaliva vyžadují ekonomickou výrobu paliv získaných z robustního mikrobiálního hostitele ve velkém měřítku. U bakterie Halomonas lze tyto požadavky splnit, čímž se minimalizují kapitálové a provozní náklady na výrobu těchto biopaliv nové generace.

Palivo z mořské bakterie bude čisté

Současná generace biopaliv je založena na pěstování velkého mnžoství kukuřice a řepky, které v zásadě škodí půdě. Ale s palivem na bázi bakterie Halomonas by se mohlo vyrábět mnohem čistější a levnější palivo.

Současné zemědělské postupy jsou velmi drahé, náročné na půdu a zdroje, podléhají klimatickým problémům. Pro samotné zemědělství by bylo užitečnější, kdyby se věnovalo udržitelnému zemědělství, místo pěstování plodin pro biopaliva. 

Je totiž možné replikovat přesně stejné molekuly, které sklízíme z plodin, aby se vytvořily sloučeniny s vysokou hodnotou tím, že se odeberou geny z rostliny a vloží se  do bakterií. Tímto postupem by se tak dalo vyrábět velmi ekologické a spolehlivé palivo.

Letadla patří k velkým znečišťovatelům ovzduší, a tak vědci chvátají, aby nadějným postupem a díky mořské bakterii vytvořili čistější i ekonomičtější letecké palivo. Dále čtěte: Zmizení letu MH370. Únosce možná přežil a oklamal celý svět.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky