Nový typ akumulátorů míří do světa z Austrálie

Nový typ akumulátoru má velmi nadějné parametry
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technologie 
10. ledna 2020 15:58 / Monash University
  2   0
Jestli je něco, co zatím omezuje využití solární energie, nasazení elektromobilů a výdrž chytrých telefonů a počítačů, pak je to nedostatečná kapacita akumulátorů a jejich příliš vysoká cena. To se brzy může změnit.

Tým vědců z Monash University v Austrálii má patentovanou technologii, která posouvá možnosti stávajících akumulátorů radikálně kupředu. Prototypy jsou vyrobeny a vypadá to, že v tomto roce se odehrají snahy o zavedení výroby a testování výrobního procesu i použití.

Li-S akumulátory se čtyřnásobnou kapacitou

Nová technologie se jmenuje Li-S. Jde o lithium-sírové akumulátory. Podstatnou výhodou nové technologie je větší hustota uložené energie, větší výkon a podstatně menší dopad na životní prostředí. Kapacita vzrůstá asi na čtyřnásobek, což znamená dojezd elektromobilu kolem 1 000 km na jedno nabití a výdrž telefonu okolo pěti dnů při aktivním využívání. Přitom nová technologie nepředstavuje ani nárůst nákladů při výrobě. Pokud se akumulátor v praktických testech osvědčí a podaří se pro jeho výrobu získat silné hráče na trhu, mohli bychom se během několika let dočkat praktického nasazení.

Současná situace

Tým, který vede Dr. Mahdokht Shaibani, je optimistický, neboť se mu podařilo získat patent na výrobu. Prototypy byly vyrobeny v Německu a někteří světoví výrobci akumulátorů projevili zájem o novou technologii. Během začátku roku 2020 se uskuteční série testů v automobilech i v solárních elektrárnách. Jak už bylo řečeno – právě testy rozhodnou o budoucnosti tohoto nadějného typu akumulátorů.

Princip fungování

Prvotní idea unikátní překlenovací architektury mezi molekulami byla vymyšlena již v roce 1970. To krásně ukazuje, jak od počátečních fází výzkumu vede k praktickému využití někdy složitá a dlouhá cesta. Tuto technologii tým využil k nastolení pevných vazeb uvnitř akumulátoru, což zase vede k vysoké stabilitě, která do této doby nebyla u akumulátorů k dispozici. Sírové katody pojmou vyšší zatížení. Materiál je levný a ekologická stopa nižší než u klasických Li-Ion akumulátorů. Bude to tedy australský patent na akumulátor s vysokou kapacitou nebo kanadský patent na rychlé dobíjení, o kterém jsme vás informovali nedávno? Budoucnost ukáže.

Petr Vlach | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu