Nový typ akumulátorů míří do světa z Austrálie

 Technologie 
10. ledna 2020 15:58 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nový typ akumulátoru má velmi nadějné parametry Monash University
Jestli je něco, co zatím omezuje využití solární energie, nasazení elektromobilů a výdrž chytrých telefonů a počítačů, pak je to nedostatečná kapacita akumulátorů a jejich příliš vysoká cena. To se brzy může změnit.

Tým vědců z Monash University v Austrálii má patentovanou technologii, která posouvá možnosti stávajících akumulátorů radikálně kupředu. Prototypy jsou vyrobeny a vypadá to, že v tomto roce se odehrají snahy o zavedení výroby a testování výrobního procesu i použití.

Li-S akumulátory se čtyřnásobnou kapacitou

Nová technologie se jmenuje Li-S. Jde o lithium-sírové akumulátory. Podstatnou výhodou nové technologie je větší hustota uložené energie, větší výkon a podstatně menší dopad na životní prostředí. Kapacita vzrůstá asi na čtyřnásobek, což znamená dojezd elektromobilu kolem 1 000 km na jedno nabití a výdrž telefonu okolo pěti dnů při aktivním využívání. Přitom nová technologie nepředstavuje ani nárůst nákladů při výrobě. Pokud se akumulátor v praktických testech osvědčí a podaří se pro jeho výrobu získat silné hráče na trhu, mohli bychom se během několika let dočkat praktického nasazení.

Současná situace

Tým, který vede Dr. Mahdokht Shaibani, je optimistický, neboť se mu podařilo získat patent na výrobu. Prototypy byly vyrobeny v Německu a někteří světoví výrobci akumulátorů projevili zájem o novou technologii. Během začátku roku 2020 se uskuteční série testů v automobilech i v solárních elektrárnách. Jak už bylo řečeno – právě testy rozhodnou o budoucnosti tohoto nadějného typu akumulátorů.

Princip fungování

Prvotní idea unikátní překlenovací architektury mezi molekulami byla vymyšlena již v roce 1970. To krásně ukazuje, jak od počátečních fází výzkumu vede k praktickému využití někdy složitá a dlouhá cesta. Tuto technologii tým využil k nastolení pevných vazeb uvnitř akumulátoru, což zase vede k vysoké stabilitě, která do této doby nebyla u akumulátorů k dispozici. Sírové katody pojmou vyšší zatížení. Materiál je levný a ekologická stopa nižší než u klasických Li-Ion akumulátorů. Bude to tedy australský patent na akumulátor s vysokou kapacitou nebo kanadský patent na rychlé dobíjení, o kterém jsme vás informovali nedávno? Budoucnost ukáže.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod