Čína má ve městech síťě kamer pro rozpoznávání tváří. Dokáží identifikovat člověka během vteřiny

Čína má ve velkoměstech síťě kamer pro rozpoznávání tváří
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Technologie 
02. ledna 2020 10:08 / Internet
  13   2
Čína již v příštím roce chce zavést systém takzvaných sociálních bodů, který bude každému občanovi Číny přidělovat určitý kredit na základě jeho chování. K tomu je potřeba také velice sofistikovaný systém kamerových systémů, který Čína ve velkém závádí. Již dnes má Čína tolik kamer, že jedna vychází na dva obyvatele včetně novorozenců.

V příštím roce má být v Číně zaveden systém takzvaného sociálního kreditu, který bude monitorovat aktivitu a přínos jedinců pro stát. Obecně však z milionů kamer, které jsou spolu s umělou inteligencí nedílnou součástí systému, panují obavy spíše v řadách cizinců než Číňanů.

Mnoho čínských občanů se domnívá, že systém sociálního kreditu může být pro zemi prospěšný, protože může zabránit křivdám, podvodům a korupci. Čínská vláda má v současnosti již miliony kamer, propojených v inteligentním systému, který dokáže lidi sledovat doslova na každém kroku.

Podle čínské vlády budou lidem přiřazovány kreditní body podle vzorce jejich chování. Kamerový systém totiž dokáže během mžiku sledovanou osobu identifikovat a přiřadit ji k biometrickým a sociálním údajům.

Pokud tedy dozor zjistí, že daný občas porušuje ustavičně některé zákony, nepřidělí mu dostatečný sociální kredit, který bude potřebovat například pro nákup zboží, nebo služeb. Stejně tak je možné, že například státním zaměstnancům může být na základě bodů zvyšováno nebo snižováno platové ohodnocení.

Systém však na západě budí velkou nedůvěru, protože Čína poskytuje nedostatečné informace o tom, jak celý systém bude fungovat. Čína si od systému slibuje zejména vyšší výběr daní, protože i přes vysoké tresty jsou v zemi obrovské daňové nedoplatky. Dále čtěte: (Hlasoví asistenti mohou být klíčem do vašeho bytu. Hackeři je mohou ovládat pomocí skrytých příkazů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Neobvyklá stavba objevená v Mexico City bude znovu pohřbena pod vrstvou zeminy

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu