Čína má ve městech síťě kamer pro rozpoznávání tváří. Dokáží identifikovat člověka během vteřiny

 Technologie 
02. ledna 2020 10:08 / Lukáš Bauer
  13   2
📷
3 fotografie v galerii
Čína má ve velkoměstech síťě kamer pro rozpoznávání tváří Internet
Čína již v příštím roce chce zavést systém takzvaných sociálních bodů, který bude každému občanovi Číny přidělovat určitý kredit na základě jeho chování. K tomu je potřeba také velice sofistikovaný systém kamerových systémů, který Čína ve velkém závádí. Již dnes má Čína tolik kamer, že jedna vychází na dva obyvatele včetně novorozenců.

V příštím roce má být v Číně zaveden systém takzvaného sociálního kreditu, který bude monitorovat aktivitu a přínos jedinců pro stát. Obecně však z milionů kamer, které jsou spolu s umělou inteligencí nedílnou součástí systému, panují obavy spíše v řadách cizinců než Číňanů.

Mnoho čínských občanů se domnívá, že systém sociálního kreditu může být pro zemi prospěšný, protože může zabránit křivdám, podvodům a korupci. Čínská vláda má v současnosti již miliony kamer, propojených v inteligentním systému, který dokáže lidi sledovat doslova na každém kroku.

Podle čínské vlády budou lidem přiřazovány kreditní body podle vzorce jejich chování. Kamerový systém totiž dokáže během mžiku sledovanou osobu identifikovat a přiřadit ji k biometrickým a sociálním údajům.

Pokud tedy dozor zjistí, že daný občas porušuje ustavičně některé zákony, nepřidělí mu dostatečný sociální kredit, který bude potřebovat například pro nákup zboží, nebo služeb. Stejně tak je možné, že například státním zaměstnancům může být na základě bodů zvyšováno nebo snižováno platové ohodnocení.

Systém však na západě budí velkou nedůvěru, protože Čína poskytuje nedostatečné informace o tom, jak celý systém bude fungovat. Čína si od systému slibuje zejména vyšší výběr daní, protože i přes vysoké tresty jsou v zemi obrovské daňové nedoplatky. Dále čtěte: (Hlasoví asistenti mohou být klíčem do vašeho bytu. Hackeři je mohou ovládat pomocí skrytých příkazů).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Heidi Janků se přiznala k něčemu, co původně neměla v plánu říkat

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu