Čína má ve městech síťě kamer pro rozpoznávání tváří. Dokáží identifikovat člověka během vteřiny
V příštím roce má být v Číně zaveden systém takzvaného sociálního kreditu, který bude monitorovat aktivitu a přínos jedinců pro stát. Obecně však z milionů kamer, které jsou spolu s umělou inteligencí nedílnou součástí systému, panují obavy spíše v řadách cizinců než Číňanů.
Mnoho čínských občanů se domnívá, že systém sociálního kreditu může být pro zemi prospěšný, protože může zabránit křivdám, podvodům a korupci. Čínská vláda má v současnosti již miliony kamer, propojených v inteligentním systému, který dokáže lidi sledovat doslova na každém kroku.
Podle čínské vlády budou lidem přiřazovány kreditní body podle vzorce jejich chování. Kamerový systém totiž dokáže během mžiku sledovanou osobu identifikovat a přiřadit ji k biometrickým a sociálním údajům.
Pokud tedy dozor zjistí, že daný občas porušuje ustavičně některé zákony, nepřidělí mu dostatečný sociální kredit, který bude potřebovat například pro nákup zboží, nebo služeb. Stejně tak je možné, že například státním zaměstnancům může být na základě bodů zvyšováno nebo snižováno platové ohodnocení.
Systém však na západě budí velkou nedůvěru, protože Čína poskytuje nedostatečné informace o tom, jak celý systém bude fungovat. Čína si od systému slibuje zejména vyšší výběr daní, protože i přes vysoké tresty jsou v zemi obrovské daňové nedoplatky. Dále čtěte: (Hlasoví asistenti mohou být klíčem do vašeho bytu. Hackeři je mohou ovládat pomocí skrytých příkazů).