Hlasoví asistenti mohou být klíčem do vašeho bytu. Hackeři je mohou ovládat pomocí skrytých příkazů

Hlasoví asistenti jsou podle expertů zranitelnou technologií
 PC a Mobily 
16. května 2018 06:59 / Internet
  1   0
V poslední době technologické společnosti výrazně zdokonalují své hlasové asistenty, technologie může být v mnoha případech prospěšná, ale má velké bezpečnostní trhliny. Počítačoví experti upozorňují, že mohou být ovládáni skrze skryté příkazy například v hudbě nebo prostřednictvím nahrávek s mluveným slovem.

Hlasoví asistenti, jako je Siri, Alexa, nebo Google Assistant mohou být podle expertů z Kalifornské univerzity v Berkeley snadno zneužiti pomocí příkazů, které člověk nemusí být schopen rozeznat. Hlasový asistent mohou hackeři následně ovládnou a zneužít pro online peněžní transakce, nákup zboží na internetu a dokonce i pro odemknutí dveří, což představuje skutečně vysoké bezpečnostní riziko.

Útok hackerů je přitom velice těžko odhalitelný, protože asistenti mohou reagovat na skryté příkazy, které člověk neslyší. Vědci v Číně už s těmito příkazy experimentují druhým rokem. Takové příkazy mohou být například vysílány prostřednictvím šumu vycházejícího z reproduktorů.

Na nejzávažnější nedostatek technologie však upozornili právě výzkumníci z Berkeley, kteří dokázali škodlivé příkazy implementovat do hudebních nahrávek a mluveného slova. Zatímco člověk slyší pouze hudbu, hlasový asistent mezitím v pozadí může dostávat instrukce k nepovoleným operacím.

Výzkumníkům se podařilo nahrávky upravit takovým způsobem, že příkaz skutečně rozezná pouze asistent a člověk nemá šanci hackerský útok odhalit. Tato zjištění ukazují podle expertů reálnou nedokonalost a velkou zranitelnost zabezpečení těchto asistentů, kteří mohou dnes vykonávat spoustu úloh včetně odemykání elektronických zámků, oken a dalšího vybavení chytrých domácností.

Se stále rostoucím počtem těchto zařízení se podle autorů studie dříve nebo později tyto útoky objeví. Do roku 2021 má počet asistentů zásadním způsobem růst a s tím i nebezpečí jejich zneužití. V minulém roce experti také varovali před zneužitím mnohem nebezpečnějších zařízení, než jsou domácí asistenti (čtěte: Mohou být jaderné zbraně spuštěny hackerským útokem? Odborníci tvrdí, že ano).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci objevili hluboko v pralese tvora, který byl považován za vyhynulého

Dům a zahrada

Pískoviště dokáže na zahradě vytvořit i naprostý nešika. Chce to jen dobrý nápad

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu