Na rudou planetu poletí spolu s robotickým vozítkem ještě miniaturní helikoptéra

 Letectví 
15. května 2018 13:03 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vesmírný dron NASA bude doprovázet příštího průzkumného robota Internet
Nad povrchem Marsu se bude v horizontu dvou let poprvé v historii vznášet helikoptéra. Miniaturní vesmírný vrtulník, který bude doprovázet příští robotickou průzkumnou misi na Mars, představili inženýři NASA v minulém týdnu.

Speciální vesmírná helikoptéra, uzpůsobená pro atmosféru rudé planety, poletí na Mars v roce 2020 spolu s dalším roverem, který nahradí robota Curiosity. Inženýři museli během konstrukce a vývoje helikoptéry zvládnout řadu překážek, zejména velice řídkou atmosféru Marsu.

Atmosféra Marsu je přibližně stokrát řidší než zemská. Takové podmínky samozřejmě výrazně ztěžují jakékoliv manévrování i samotné udržení stroje ve vzduchu. Díky nízké hustotě bude muset helikoptéra čelit podmínkám, které na Zemi panují ve výškách okolo 30 kilometrů nad povrchem.

Odborníci strávili více než čtyři roky snižováním váhy a úpravami helikoptéry. Nyní se jim podařilo snížit její hmotnost na necelé dva kilogramy a velikostně asi na úroveň krabice od bot. Její dvě protiběžné vrtule se otočí až třítisíckrát za minutu, tedy desetkrát rychleji, než je tomu u běžných helikoptér létajících na Zemi.

Konstruktéři ale mysleli i na jiné věci. Dobíjení lithium-iontových baterií helikoptéry budou obsluhovat solární články a studené noci na Marsu přečká pomocí speciálních topných těles. Helikoptéra bude zcela autonomní a povely k jednotlivým úkolům bude dostávat skrze mateřské robotické vozítko.

Po přistání bude helikoptéra uvolněna z robota a dobije se. Následně provede několik testů, včetně letů do stále větší dálky. Pokud by se s helikoptérou cokoliv stalo, samotnou misi robotického průzkumníka to neohrozí. Pokud se zařízení osvědčí, může v budoucnu sloužit pro průzkum nedostupných nebo nebezpečných oblastí, kam se povrchová technologie nedostane.

V současné době je na povrchu Marsu vozítko Curiosity, jehož mise je velice úspěšná. Po poruše vrtáku a jeho následné opravě robot opět naplno pokračuje ve výzkumu (čtěte: Vozítko Curiosity začne opět navrtávat povrch Marsu).

Témata: robot, dron, vesmír, Mars, planeta, NASA
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod