Vypukl novodobý vesmírný závod. Boeing prohlásil, že raketa SpaceX je příliš malá

 Letectví 
03. května 2018 08:23 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Raketu SLS vyvíjí americká společnost Boeing Boeing
Zdá se, že mezi soukromými výrobci panuje velká rivalita. Společnost SpaceX v minulosti na adresu Boeingu jakožto výrobce rakety SLS poznamenala, že se v brzké době do vesmíru nedostane. Nyní Boeing vrací úder, když raketu Falcon Heavy označil za „příliš malou“.

Nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy vzlétla poprvé do vesmíru letos v únoru. Jejím nejvážnějším soupeřem se má stát obří raketa Space Launch System (SLS) jejíž výrobu zajišťuje pro americkou NASA společnost Boeing.

Podle slov Boeingu to byli právě lidé z NASA, kteří měli být výkonem Falconu Heavy zklamáni. Raketa je prý velice omezená plnit potřebné mise díky své malé velikosti a pro budoucí zájmy USA. Tato slova údajně pocházejí od vedoucího vesmírných letů v NASA Billa Gerstenmaiera.

Na konci března Bill Gerstenmaier během konference vysvětloval, proč NASA nemá v plánu nakoupit několik levnějších raket Falcon Heavy místo vyvíjení vlastní rakety SLS. Důvodem je podle něj hlavně velikost. „Raketa SpaceX představuje úspěch, pro potřeby NASA a požadavky na průzkum hlubokého vesmíru je příliš malá,“ uvedl tehdy Gerstenmaier.

Raketa SLS se má stát nejsilnějším strojem budoucnosti a posunout tak Falcon Heavy na druhou příčku. Prvenství v kategorii nejsilnější raketa světa tak stále bude držet vysloužilá raketa Saturn V, která létala do vesmíru v rámci programu Apollo. Na nízkou oběžnou dráhu dokázala vynést teoreticky až 140 tun nákladu.

První verze rakety SLS bude vynášet 70 tun, což je o šest tun více, než dokáže vynést na nízkou oběžnou dráhu Falcon Heavy. V plánu je ale také stavba silnějších verzí SLS, které by měly vynést na nízkou oběžnou dráhu až 130 tun. Během příštího desetiletí by pak platforma SLS měla sloužit pro výrobu stroje, který bude silnější než legendární raketa Saturn V.

Obrovská raketa SLS by měla poprvé vzlétnout k nebi nejdříve koncem příštího roku. Původně měla letět ještě letos. Jedním z hlavních plánů SLS je dostat na oběžnou dráhu Měsíce kusy vesmírné stanice, která bude obíhat Měsíc a možná také materiál pro stavbu lunární základny (čtěte: NASA dala budování základny na Měsíci nejvyšší prioritu).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město