Inženýři sestrojili unikátního robota, který během chvíle dokáže smontovat nábytek

Robotické paže si s nelehkým úkolem poradily
Loading...
 Technologie 
20. dubna 2018 10:07 / Internet
  2   0
Unikátní robotické paže, které zkonstruovali inženýři ze Singapuru, bez problémů složily dřevěnou židli. Robotovi trvalo složení nábytku přibližně dvacet minut. Průběh experimentu zachytili jeho strůjci na video.

Umělá inteligence už porazila lidi ve stolní hře Go, vymyslela si vlastní jazyk, humanoidní robot již zvládl salto. Nyní mají za sebou roboti další překvapivý kousek. Robotické víceúčelové ruce dokázaly bez problémů složit židli.

Na složení dřevěné židle je nutná nejen náročná koordinace rukou, i schopnost vyvinout specifickou sílu. Podobné pokusy vědci zkoušeli již v minulosti, narazili ale na řadu překážek.

Nyní se výzkumníkům v Singapuru podařilo naprogramovat dvě robotické paže takovým způsobem, aby dokázaly smontovat nábytek bez sebemenšího poškození. Výzkumníci jednotlivé části postupně kladli před ruce a ty je vždy umístily na své místo.

Celý systém robotických rukou využívá k orientaci 3D kamery a silové senzory mu umožňují vyvinout správnou sílu na správném místě bez poškození dřeva. Aby robot například správně umístil dřevěný kolík do připraveného otvoru, posouval ho po povrchu tak dlouho, až ucítil změnu síly a teprve potom kolík zasunul.

Celá práce rukám trvala přes dvacet minut. Robot ale samozřejmě nepracoval sám od sebe, výzkumníci museli nejprve naprogramovat algoritmus, na jehož základě pak provedl práci.

Robotika a umělá inteligence jsou rychle se rozvíjející odvětví, které mohou lidstvu výrazně pomoci v globálním technologickém vzestupu. Někteří odborníci ale varují před jejich zneužitím například pro vojenské účely (čtěte: Technologický institut vyvíjel zbraně s umělou inteligencí. Odborníci s ním ukončili spolupráci).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu