Supertajný satelit Zuma se v lednu zřítil do oceánu. Konečně vyšlo najevo, kdo selhání vládní mise zavinil

Zmizení satelitu provázela celá řada spekulací
 Letectví 
11. dubna 2018 10:20 / Internet
  0   0
Společnost SpaceX získala lukrativní zakázku amerického ministerstva obrany, jejíž cílem bylo vynést na oběžnou dráhu přísně tajné zařízení. Satelit skutečně v lednu odstartoval, ale náhle se objevila řada informací o tom, že zařízení na oběžné dráze není a zřítilo se do oceánu. Za selhání mise je podle nejnovějších zjištění odpovědný výrobce satelitu.

Podle nejnovějších informací je za lednové selhání přísně tajné družice Zuma odpovědná zbrojařská společnost Northrop Grumman, která americké vládě zařízení dodala. Toto zjištění tak konečně vyvrátilo vlnu spekulací o tom, čí je to vina a zda se satelit vůbec zřítil.

Za nezdařenou supertajnou misí má být údajně vadná součástka. Incident vyšetřovaly dva nezávislé týmy, které po dlouhém zkoumání možných příčin neúspěchu ztrátu satelitu Zuma připsaly chybné součástce zvané adaptér užitečného zatížení. Tato součást hraje klíčovou roli v připojení zařízení k raketě.

Zbrojařská společnost Northrop Grumman klíčovou součástku zakoupila od třetí strany a upravila ji pro své potřeby. Během zkoušek se totiž ukázalo, že satelit Zuma je extrémně zranitelný vlivem vibrací a nárazů. Upravený adaptér na Zemi absolvoval sérii testů, které ovšem jeho závadu neprokázaly.

Adaptér selhal až na oběžné dráze, díky čemuž se satelit neodpojil. Od druhého raketového stupně se Zuma odpojil bohužel až během návratu do atmosféry, což bylo už příliš pozdě k jeho záchraně (čtěte: Spekulace o potížích tajného vesmírného zařízení Zuma).

Dosud není jasné, která vládní agentura byla objednatelem satelitu. Mise byla označena jako přísně tajná, zřejmě šlo o pokročilý typ vesmírného radaru nebo satelitu na varování před raketami. Pentagon, stejně jako Northrop Grumman nové zprávy odmítli komentovat.

Společnost Northrop Grumman má v současnosti problémy i s další kosmickou zakázkou - teleskopem Jamese Webba pro Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Minulý měsíc NASA oznámila, že spuštění teleskopu bylo odloženo na květen 2020. Pracovníci Northrop Grumman totiž udělali chyby, kterým se dalo vyhnout a na teleskopu poškodily stínidla i pomocné rakety.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Země ztratila téměř veškerý kyslík před 2,3 miliardami let. Teprve nyní začínáme vnímat složitost...

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu