Supertajný satelit Zuma se v lednu zřítil do oceánu. Konečně vyšlo najevo, kdo selhání vládní mise zavinil
Podle nejnovějších informací je za lednové selhání přísně tajné družice Zuma odpovědná zbrojařská společnost Northrop Grumman, která americké vládě zařízení dodala. Toto zjištění tak konečně vyvrátilo vlnu spekulací o tom, čí je to vina a zda se satelit vůbec zřítil.
Za nezdařenou supertajnou misí má být údajně vadná součástka. Incident vyšetřovaly dva nezávislé týmy, které po dlouhém zkoumání možných příčin neúspěchu ztrátu satelitu Zuma připsaly chybné součástce zvané adaptér užitečného zatížení. Tato součást hraje klíčovou roli v připojení zařízení k raketě.
Zbrojařská společnost Northrop Grumman klíčovou součástku zakoupila od třetí strany a upravila ji pro své potřeby. Během zkoušek se totiž ukázalo, že satelit Zuma je extrémně zranitelný vlivem vibrací a nárazů. Upravený adaptér na Zemi absolvoval sérii testů, které ovšem jeho závadu neprokázaly.
Adaptér selhal až na oběžné dráze, díky čemuž se satelit neodpojil. Od druhého raketového stupně se Zuma odpojil bohužel až během návratu do atmosféry, což bylo už příliš pozdě k jeho záchraně (čtěte: Spekulace o potížích tajného vesmírného zařízení Zuma).
Dosud není jasné, která vládní agentura byla objednatelem satelitu. Mise byla označena jako přísně tajná, zřejmě šlo o pokročilý typ vesmírného radaru nebo satelitu na varování před raketami. Pentagon, stejně jako Northrop Grumman nové zprávy odmítli komentovat.
Společnost Northrop Grumman má v současnosti problémy i s další kosmickou zakázkou - teleskopem Jamese Webba pro Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Minulý měsíc NASA oznámila, že spuštění teleskopu bylo odloženo na květen 2020. Pracovníci Northrop Grumman totiž udělali chyby, kterým se dalo vyhnout a na teleskopu poškodily stínidla i pomocné rakety.