Společnost SpaceX vynese do vesmíru nové pozorovací zařízení. Přezdívají mu lovec planet

 Letectví 
18. dubna 2018 09:13 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Raketa společnosti SpaceX Falcon 9 vynese do vesmíru dalekohled TESS Internet
Z mysu Canaveral na pobřeží USA odstartuje do vesmíru nejnovější vesmírný teleskop TESS, jehož hlavním úkolem bude vyhledávat nové exoplanety. Odborníci předpokládají že díky vysoké citlivosti může nový dalekohled objevit více jak 20 tisíc nových planet. Původní start byl plánován na úterý, kvůli komplikacím byl ale odložen.

Nejnovější vesmírný teleskop TESS o váze 350 kilogramů vynese spolu s dalším nákladem do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Dalekohled o délce téměř čtyři metry bude k dobíjení používat solární panely a k orientaci speciální zařízení pro orientaci za pomoci hvězd.

Jednou z nejdůležitějších součástí teleskopu je čtveřice kamer, které budou sledovat až dvě stě tisíc hvězd. Teleskop bude skenovat až 85 % celé oblohy. Data, která TESS o hvězdách nasbírá, bude pak díky anténě odesílat na Zemi jednou za dva týdny. Základní mise teleskopu, který bude jako první skenovat téměř celou oblohu, je plánovaná na dva roky.

Vývoj a výrobu unikátního vesmírného zařízení měl na starost Massachusettský technologický institut (MIT) ve spolupráci s NASA. Celková cena projektu je vyčíslena na téměř čtvrt miliardy dolarů.

TESS bude identifikovat vzdálené exoplanety pomocí známé techniky. Při obíhání planety kolem její hvězdy dochází k propadu jasnosti ve chvíli, kdy planeta na oběžné dráze překryje hvězdu v zorném poli satelitu. A právě tyto příležitosti bude TESS vyhledávat.

TESS naváže na práci zatím nejúspěšnějšího hledače exoplanet, kterým byla družice Kepler. Během své mise jich našla přes 2 300. Nový dalekohled je ale více než 50x výkonnější než Kepler, a proto vědci předpokládají, že bude v lovu exoplanet mnohem úspěšnější. Další, ještě výkonnější dalekohled by měl letět do vesmíru v roce 2020 (čtěte: NASA již brzy zahájí novou pozorovací misi pro vyhledávání exoplanet).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu