Společnost SpaceX vynese do vesmíru nové pozorovací zařízení. Přezdívají mu lovec planet

Raketa společnosti SpaceX Falcon 9 vynese do vesmíru dalekohled TESS
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
18. dubna 2018 09:13 / Internet
  0   0
Z mysu Canaveral na pobřeží USA odstartuje do vesmíru nejnovější vesmírný teleskop TESS, jehož hlavním úkolem bude vyhledávat nové exoplanety. Odborníci předpokládají že díky vysoké citlivosti může nový dalekohled objevit více jak 20 tisíc nových planet. Původní start byl plánován na úterý, kvůli komplikacím byl ale odložen.

Nejnovější vesmírný teleskop TESS o váze 350 kilogramů vynese spolu s dalším nákladem do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Dalekohled o délce téměř čtyři metry bude k dobíjení používat solární panely a k orientaci speciální zařízení pro orientaci za pomoci hvězd.

Jednou z nejdůležitějších součástí teleskopu je čtveřice kamer, které budou sledovat až dvě stě tisíc hvězd. Teleskop bude skenovat až 85 % celé oblohy. Data, která TESS o hvězdách nasbírá, bude pak díky anténě odesílat na Zemi jednou za dva týdny. Základní mise teleskopu, který bude jako první skenovat téměř celou oblohu, je plánovaná na dva roky.

Vývoj a výrobu unikátního vesmírného zařízení měl na starost Massachusettský technologický institut (MIT) ve spolupráci s NASA. Celková cena projektu je vyčíslena na téměř čtvrt miliardy dolarů.

TESS bude identifikovat vzdálené exoplanety pomocí známé techniky. Při obíhání planety kolem její hvězdy dochází k propadu jasnosti ve chvíli, kdy planeta na oběžné dráze překryje hvězdu v zorném poli satelitu. A právě tyto příležitosti bude TESS vyhledávat.

TESS naváže na práci zatím nejúspěšnějšího hledače exoplanet, kterým byla družice Kepler. Během své mise jich našla přes 2 300. Nový dalekohled je ale více než 50x výkonnější než Kepler, a proto vědci předpokládají, že bude v lovu exoplanet mnohem úspěšnější. Další, ještě výkonnější dalekohled by měl letět do vesmíru v roce 2020 (čtěte: NASA již brzy zahájí novou pozorovací misi pro vyhledávání exoplanet).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Kuriózní hypotézy o příčinách vyhynutí dinosaurů: Agresivní housenky, toxické rostliny i smrtící vlna...

Dům a zahrada

Nevyhazujte za čistírnu. Praní péřových bund a kabátů zvládnete doma, pokud dodržíte pravidla

Cestování

Afrodiziakum na cestách. Poznejte magické souostroví, které spouští sexuální vibrace

Zavřít reklamu