Archeologové vykopali ostatky středověkého válečníka. Místo amputované ruky měl zbraň

 Vojenství 
15. dubna 2018 13:57 / Lukáš Bauer
  5
📷
2 fotografie v galerii
Podobný nález je naprosto ojedinělý Internet
Archeologové vykopali fascinující ostatky středověkého válečníka, který si ke své amputované ruce přidělal protézu se zbraní v podobě dlouhého nože. Kostra byla objevena v pohřebišti Longboard v severní Itálii.

V severoitalském pohřebišti byly ve středověku pohřbeny stovky lidí. Již dříve zde archeologové objevili mnoho kosterních pozůstatků, včetně kostí koní a několika psů. Nejnovější objev je ale zdaleka nejzajímavějším z celé oblasti.

Archeologové totiž vykopali ostatky muže ve věku mezi 40 a 50 lety, jehož pravá ruka byla amputovaná kolem středu předloktí. Místo amputované paže si středověký válečník nasadil protézu s dlouhým nožem. Jedná se o vůbec první důkaz o tom, že se protézy využívaly již ve středověku.

Podle vědců byla paže amputována neodborně a pravděpodobně tupou silou. Jednou z možností je, že končetina byla amputována ze zdravotních důvodů, například kvůli těžké fraktuře kosti nebo jinému typu poranění.

Přes amputovanou končetinu měl nasazený kožený kryt, na jehož konci byl upevněn nůž. Z konce amputované kosti je patrné, že se rána dobře zahojila a zranění nebylo důvodem mužovy smrti. Podle vědců bylo ve středověku vyléčení takového zranění doslova zázrakem, protože neexistovala žádná antibiotika, která by mohla zamezit infekci.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Taylor Swift rozzuřila fanoušky svým soukromým tryskáčem. Letos jím letěla už sto sedmdesátkrát

Styl

Spěte o hodinu déle, nabádá americká studie. Zhubnete prý bez práce devět kilo za rok

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu