Archeologové vykopali ostatky středověkého válečníka. Místo amputované ruky měl zbraň

Podobný nález je naprosto ojedinělý
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vojenství 
15. dubna 2018 13:57 / Internet
  10   5
Archeologové vykopali fascinující ostatky středověkého válečníka, který si ke své amputované ruce přidělal protézu se zbraní v podobě dlouhého nože. Kostra byla objevena v pohřebišti Longboard v severní Itálii.

V severoitalském pohřebišti byly ve středověku pohřbeny stovky lidí. Již dříve zde archeologové objevili mnoho kosterních pozůstatků, včetně kostí koní a několika psů. Nejnovější objev je ale zdaleka nejzajímavějším z celé oblasti.

Archeologové totiž vykopali ostatky muže ve věku mezi 40 a 50 lety, jehož pravá ruka byla amputovaná kolem středu předloktí. Místo amputované paže si středověký válečník nasadil protézu s dlouhým nožem. Jedná se o vůbec první důkaz o tom, že se protézy využívaly již ve středověku.

Podle vědců byla paže amputována neodborně a pravděpodobně tupou silou. Jednou z možností je, že končetina byla amputována ze zdravotních důvodů, například kvůli těžké fraktuře kosti nebo jinému typu poranění.

Přes amputovanou končetinu měl nasazený kožený kryt, na jehož konci byl upevněn nůž. Z konce amputované kosti je patrné, že se rána dobře zahojila a zranění nebylo důvodem mužovy smrti. Podle vědců bylo ve středověku vyléčení takového zranění doslova zázrakem, protože neexistovala žádná antibiotika, která by mohla zamezit infekci.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Uctívané ostatky svatého Jakuba, jednoho z 12 apoštolů, patří ve skutečnosti někomu jinému

Dům a zahrada

Připálené mléko se špatně čistí. I zdánlivě neodstranitelné připáleniny však lze úspěšně...

Cestování

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Zavřít reklamu