Holandskému lovci satelitů se podařilo zachytit supertajný vesmírný letoun americké armády

Raketoplán X-37B létá ve výškách až osm set kilometrů na Zemí
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vojenství 
26. dubna 2018 10:44 / Boeing
  5   3
Takzvaný spotter, jinak řečeno lovec satelitů, byl v Nizozemí ve správný čas na správném místě. Podařil se mu totiž naprosto unikátní úlovek v podobě supertajného vesmírného letounu US Air Force X-37B. Podle něj je to jediné možné vysvětlení rychle se pohybujícího objektu odrážejícího světlo.

Autonomní raketoplán s označením X-37B vyvinutý americkou společností Boeing odstartoval na svou pátou misi 7. září 2017. Do vesmíru byl vynesen pomocí rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, která odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska NASA v Cape Canaveral na Floridě.

Holandský lovec satelitů Cees Bassa nejprve netušil, že právě pozoruje špionážní vesmírné letadlo americké armády. Teprve po chvíli odhadl, že kruhová dráha letícího objektu byla nakloněna o 54,5 stupně a nacházela se ve výšce 355 kilometrů. S těmito rychlými propočty zbývalo jediné vysvětlení: jedná se o pátou misi vesmírného letounu X-37B.

Také americké letectvo poznamenalo, že současná mise OTV zaznamenala dosud nejvyšší inklinaci (úhel mezi orbitální rovinou plavidla a zemským rovníkem). Co přesně X-37B ve vesmíru během svých misí dělá i co je součástí jeho výbavy je přísně tajné.

Chvíli odborníci dokonce spekulovali, že X-37B může ve vesmíru zkoušet kosmické zbraňové systémy podobně jako to zkoušeli Sověti během studené války (čtěte: Nejutajovanější zbraní studené války byl unikátní kosmický kanón). Pravděpodobnějším scénářem ale je, že za pomoci vesmírného plavidla testují satelitní technologie příští generace ve vesmíru.

Celkově byly dokončené čtyři mise X-37B, během kterých strávil na oběžné dráze 2085 dní. Každá po sobě jdoucí mise pokořila nový rekord v době, kterou letoun ve vesmíru strávil. Jak dlouho potrvá současná mise, zatím nikdo netuší.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu