Nový robotický zabiják je určen k přímému střetu s ruskými tanky

 Vojenství 
13. října 2017 10:49 / Lukáš Bauer
  2
📷
4 fotografie v galerii
Robot ukrajinské výroby se má v příštím roce postavit ruským tankům a snížit tak civilní ztrátaty Internet
Ukrajinská zbrojařská firma Ukroboronprom představila nového bojového robota s názvem Fantom, který by mohl být již v příštím roce nasazen v bojích na Donbasu. Ukrajinská armáda si od nového robotického pomocníka slibuje především snížení ztrát na životech.

Nový autonomní robot Fantom je navržen tak, aby pomohl snížit počet zabitých vojáků při bojích v donbaské oblasti na Ukrajině, kde si již válka mezi Ruskem podporovanými povstalci a ukrajinskou armádou vyžádala nejméně 3100 mrtvých ukrajinských vojáků.

Fantom může být vybaven pásy nebo koly, stejně jako širokou paletou zbraní, včetně koaxiálního kulometu ráže 23 mm, protiraketových střel a granátometů. Jeho největší zbraní je ale protitankový raketový systém nazývaný Bariéra, pro přímou konfrontaci s ruskými těžkými tanky, které v oblasti působí. Tento systém dokáže zničit těžký tank až na vzdálenost 5 kilometrů.

Robota pohání 30 kilowattový hybridní motor, jehož výkon je přenášen na všechna kola. Díky němu může Fantom dosáhnout rychlostí až 62 km/h s maximálním dojezdem kolem 120 kilometrů. O průchodnost terénem se pak stará hydraulický brzdový systém spolu s nezávislým zavěšením všech kol.

Stroj je natolik univerzální, že může sloužit také jako mobilní transport pro evakuaci zraněných vojáků z bojové zóny pole. Mimo jiné je vybaven také komunikačním zařízením, a dokonce záložní mikrovlnou komunikační linkou pro případ, že by primární rádiový vysílač byl nabourán.

Nový Fantom byl odhalen na Mezinárodní výstavě a konferenci o obraně (IDEX) v Abú Dhabí (SAE) počátkem měsíce. Minulá verze byla poprvé představena v Kyjevě v říjnu loňského roku.

Rusko má již těchto bojových robotů širokou škálu, ale dosud je na Donbas nikdy nenasadilo. Koncem července oznámil Pentagon, že zvažuje vyzbrojení Kyjeva smrtícími zbraněmi, včetně raketových protitankových střel Javelin. Někteří vojenští analytici jsou však názoru, že by tento krok mohl ještě více rozdmýchat celý konflikt, a proto USA s touto dodávkou stále vyčkává.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?