Mezi světlem a hmotou: Vědci vyrobili unikátní materiál pro výpočetní techniku budoucnosti

Polaritonový počítač bude zvládat dosud nemožné matematické operace v reálném čase
 Technologie 
11. října 2017 19:03 / University of Cambridge
  11   0
Magickým prachem nazývají vědci nový materiál, který představuje něco mezi hmotou a světlem. Vlastnosti této unikátní látky by v budoucnu mohly pohánět nejvýkonnější superpočítače světa a řešit doteď neřešitelné matematické operace.

Existuje více než jeden způsob, jak postavit superpočítač. Vědci nyní přicházejí s novou metodou pro zpracování dat v dosud nevídané míře. To vše by měl umožnit nový materiál, který nazývají „magický prach“. Tento nový objev funguje na bázi kvantových částic, nazývaných polaritony.

Tyto polaritony jsou napůl světlem a napůl hmotou. Vědci nyní představili, jak mohou pomocí nich řešit nejrychlejším způsobem složité matematické problémy ve výpočetní technice.

Podle mezinárodního týmu, který za vývojem této metody stojí, by mohl být kvantový materiál využit k výrobě nové generace superpočítačů, které by zvládly ty nejnáročnější operace v oblasti biologie, financí nebo kosmického cestování.

Polaritony byly vytvořeny osvětlením laseru na několika vrstvách atomů galia, arsenu, india a hliníku. Tento proces způsobil to, že elektrony absorbují a vydávají světlo specifické barvy a vytvářejí polaritony - kde tyto elektrony a jejich světelné vlny vytvářejí nový typ kvazičástic.

Vzhledem k tomu, že polaritony jsou 10 000 krát lehčí než elektrony, mohou být velmi blízko sebe, sdružují se, a navzájem osvětlují způsobem, který lze měřit. Vstupují tak do zvláštního stavu, známého jako Bose-Einstein kondenzace.

Vědci dokázali demonstrovat polaritony, které se společně shromažďují v místě ukazujícím cestu k nejrychlejšímu řešení problému. Jedná se o zbrusu nový přístup k superpočítačům, ale stále je to daleko od reálného zařízení, které jsou skutečně schopné provozu.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Existující mimozemské civilizace cestující vesmírem? Speciální projekt se zaměří na hledání důkazů

Dům a zahrada

Nejčastější základní chyby v péči o trávník, které stále většina lidí dělá

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu