iPhone 8 nebo X: Nevíte, pro jaký nový Apple telefon se rozhodnout? Pomůžeme vám s výběrem

Všechny tři novinky jsou odolné na vodu a prach
📷
Další 3 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
25. září 2017 14:10 / Apple
  0   0
Zdá se, že za 1 000 dolarů si model Apple iPhone X nárokuje veškerou pozornost, ale je faktem, že Apple iPhone 8 a 8 Plus budou mnohem šetrnější k vaší peněžence.

I když byly apple iPhone 8 a 8 Plus trochu zastíněny iPhonem X, i ony si určitě zasluhují více pozornosti, protože ne každý má rozpočet dovolující pořídit si tuto mobilní hi-tech krabičku narvanou novinkami. A právě pro tyto uživatele toho 4,7“ iPhone 8 a 5,5“ iPhone 8 Plus pořád nabízí ažaž!

Design a displej

iPhone X na tomto poli nabízí doslova a do písmene špičku – displej u něj zabírá skutečně každý dostupný milimetr místa. Je tu sklo vepředu i vzadu a vysoce leštěný kov podél stran. Vepředu zmizelo Touch ID Home tlačítko a nahradil jej Face ID senzor v horní části.

To modely iPhone 8 a 8 Plus zůstávají u tradiční vizáže. Díky skleněným zádům ale také zvládnou bezdrátové nabíjení. Jinak ale vše vypadá stejně jako u iPhonu 7 a 7 Plus – Home tlačítko a displej v určitém poměru stran.

A je to právě velikost, kde zaznamenáte největší změny – iPhone X má 5,8“ obrazovku, a přesto je to takový střízlík s vahou přesně mezi oběma dalšími modely! iPhone 8 Plus zase 5,5“, no a iPhone 8 přesně a toliko 4,7“.

Kdo hodlá své modely nejčastěji používat jednou rukou, tak se mu bude používat nejsnáze kvůli tloušťce patrně iPhone 8, pak iPhone X jako druhý, no a iPhone 8 Plus až jako poslední.

Všechny modely jsou odolné na vodu a prach (mezinárodní norma IP67), zvládnou 1,5 metru vody na 30 min, zase ale nemají ani starý dobrý sluchátkový jack a ani microSD slot. Aspoň že tu je Bluetooth 5.0 zvyšující dosah a podporující streamování na dva páry sluchátek.

Zatímco Apple iPhone X má 5,8“ při 2 436 x 1 125 a Super Retina HD panel (458 PPI – nejvyšší zvýšení hustoty od doby iPhone 6 Plus!), iPhone 8 (1 334 x 750 pixelů, 326 PPI) ani iPhone 8 Plus (1 920 x 1 080 pixelů, 401 PPI) se proti iPhonu 7 nikam moc extra nehnuly.

Technologie je rozdílná též: jedině iPhone X je totiž typ Super Retina HD s OLED (ze stáje Samsungu) zajišťující mu bohaté barvy i hlubokou černou. Všichni tři pak mají True Tone a Wide Color Gamut + jen iPhone X má však technologii HDR zajišťující vizuálně lepší streamovaný obsah, fotky, videa, atd. Jas je mimochodem všude stejný a panel dobře viditelný i na slunci.

CPU, GPU a akumulátor

Pokud neřešíte vzhled a zajímá vás jen a jen to, co je pod kapotou, patrně vás potěší, že poslední čipset Apple A11 Bionic je v iPhonu 8 a X, protože jde o nejmocnější procesor v mobilech dnes. Podle prvních testů na Geekbench jde o single-core score 4 061 a multi-core score 9 959, čímž poráží vše včetně jiných Androidích zařízení dneška i svých jiných domácích iPhonů a iPadů.

Ostudu vám ale neudělá ani na míru dělaný GPU, jenž výkonem za CPU pozadu prý rozhodně též nezůstává. Suma sumárum, jde o jedny z nejvýkonnějších chytrých mobilů Apple i světa.

Výdrž sice známa není, ale Apple se dušuje, že výdrž iPhone 8 bude stejná jako u iPhonu 7 (přibližně 5-6 h v zátěži při plném podsvícení a streamování videa přes LTE). iPhone X je ovšem jasný rekordman – téměř 8 h podobné drsné akce je opravdu super!

Celé trio zvládne i rychlé nabíjení, takže se na 50 % dostanete za 30 minut v zásuvce (to ale samozřejmě platí jen pro originální iPad adaptér).

Fotoaparáty

Apple iPhone 8 má jedinou 12 Mpix zadní kameru s optickou stabilizací a 4x LED True Tone bleskem. Žádný druhý senzor = chybí mu i zoom, bokeh, portrét a telefoto-zoom.

iPhone 8 Plus má 2 x 12 Mpix zadní aparáty. Jeden standardní + druhý typu telefoto, dávající stabilní 2x optický zoom. Pozor i na to, že konkrétně u 8 Plus má široká čočka OIS, což je fajn pro stabilní video a zlepšuje to i focení za horšího světla. Je tu i portrétový mód a Apple Portrait Lighting, funkce dávající údajně efekt ve studiové kvalitě.

iPhone X je v základu cca totéž jako 8 Plus (2 x 12 Mpix kamery). Ale změna tu přece jen je – optickou stabilizaci zde mají oba senzory a ne pouze jeden. To slibuje lepší kvalitu videa i méně rozmazané snímky obecně za všech světelných podmínek. iPhone X má rovněž však 7 Mpix dopředný kus s TrueDepth (scannuje váš obličej v rámci Face ID), co zvládne i Portréty, Ani-moji (vlastně jde o animované emoji odečítající váš aktuální obličej).

Všechny tři modely mají taktéž i vylepšenou procesorovou část pro zpracování vizuálního signálu, což zajistí lepší autofokus při (lehké) absenci světla. Samozřejmostí je dnes již i 4K video při 24/30/60 fps a 1080p zpomalené video.

Software

Ve všech modelech je Apple iOS 11, jenž se od 19. září stane standardní součástí všech modelů a přinese tuny nových zlepšení a funkcí: ARKit Augmented Reality, nový správce souborů, lepší multi-tasking, atd.

Cena a dostupnost

iPhone 8 a 8 Plus jsou k mání pro před-objednávky již od 15. září a rozesílají se od 22. září. Před-objednávky na iPhone X začnou 27. října a distribuce až 3. listopadu.

Nijak šokující informací jistě je, že iPhone 8 bude nejlevnější: 64 GB model přijde na 699 USD a 256 GB zase na 849 USD. Co se týče iPhone 8 Plus, tak ten začíná na 799 USD za 64 GB a končí u 949 USD za 256 GB kus. iPhone X přijde na 999 USD za 64 GB model a 1 149 USD za 256 GB kousek.

Závěr

Shrnuto a podtrženo, pokud je pro vás určujícím faktorem jen cena a nic jiného, tak již iPhone 8 vám dává mocný A11 procesor, bezdrátové nabíjení a i pár drobných upgradů v oblasti kamer a formy.

Pakliže je pro vás dominující pro změnu kvalita obrázků, tak už iPhone 8 Plus má dvě kamery + větší displej a většinu funkcí z iPhonu X.

No a pokud chcete výdrž nebo cenu fakt neřešíte, nemůžete sáhnout jinam, nežli po metě nejvyšší – iPhonu X, který nabízí proti oběma již řečeným skutečně výrazný krok kupředu v dobré polovině výbavy!

Petr Hájek | inStory.cz
Témata: Apple, iPhone, displej
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jsme na prahu dalšího evolučního skoku? Pokud se umělé dělohy stanou samozřejmostí, tak ano

Dům a zahrada

Oblékněte obyčejný plastový truhlík nebo květináč do dřevěného kabátu

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu