Jak vážná je digitální hrozba? Může u vás vypuknout esemeskový syndrom i technostres
Esemeskový syndrom
Lékaři už v souvislosti s esemeskovým syndromem doslova bijí na poplach. Nejvíce k epidemii přispívá fakt, že v průměru strávíme nad telefonem ohnutí v nepřirozené poloze až 2 – 4 hodiny denně, a to s sebou přináší velkou zátěž na náš pohybový aparát vlivem špatného držení těla. Chytré telefony lidé často používají vsedě, ve stoje i při chůzi. Postupně se tak načítá doba strávena ve špatném, nefyziologickém postavení těla a tím se zvětšuje jeho nerovnováha a přetížení.
Esemeskový syndrom se týká každého, kdo denně užívá smartphone a tráví na něm několik hodin. Nejčastěji jsou to mladí lidé a studenti.
Lidé by rozhodně neměli podcenit prevenci. Ta spočívá především v omezení užívání chytrých telefonů. Důležité je podle odborníků při práci ve strnulé pozici využívat dynamické změny této pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Když už musíte chytrý telefon využívat, snažte se mít hlavu v menším předklonu a nedívat se na telefon dolů, ale co nejvíce před sebe.
Pro vyvážení přetížení pohybového aparátu je důležitá přiměřená a pravidelná pohybová aktivita, nejlépe pár desítek minut každý den. Zvolit byste přitom měli takové cvičení nebo terapii, která umožní posílit, protáhnout a stabilizovat pohybový aparát. Svalové struktury je třeba vhodnou aktivitou zatížit, ale zároveň nepřetížit, aby se problémy ještě více nezhoršovaly.
Tabletové rameno
Dalším neblahým důsledkem nadměrného využívání moderních technologií je také takzvané tabletové rameno. Při používání této technologické vychytávky se totiž lidé automaticky hrbí a výsledkem jsou bolesti a záněty zad i kloubů na rukou. Špatná pozice krku způsobuje napětí jak krčních, tak i ramenních svalů a vazů a tím dochází k jejich nadměrnému zatížení a následným problémům s ramenním kloubem, až k jeho trvalému poškození.
I v tomto případě je nejvhodnější omezit používání tabletů. Nezůstávejte dlouho v pozici se skloněnou hlavou, při sledování filmu si každých 15 minut uděljte krátkou pauzu, případně tablet umístěte na stojánek a sledujte ho se vzpřímenou hlavou. Dále jsou účinné cviky na protažení krku a ramenou. Při závažnějších obtížích je nutná rehabilitace a podávání analgetik.
Technostres
Digitální doba však může mít za následek nejen potíže fyzické, ale i psychické. Lékaři v tomto ohledu hovoří o takzvaném technostresu. Tento specifický druh stresu je způsobován neustálou nutkavou potřebou být online, a to kdekoliv a kdykoliv. Prakticky neustále jsme tak pod tlakem nesmírného množství informací a očekává se od nás, že jsme po většinu doby na příjmu a v kontaktu. Tato ztráta soukromí a klidu může způsobovat deprese, únavu či úzkosti. Mezi další důsledky technostresu lze zařadit poruchy chování, které se mohou pohybovat od agresivity až po úplnou pasivitu.
Předcházet technostresu lze prý pomocí dechových cvičení, tréninku asertivity či relaxace.