Porouchaný notebook může ještě překvapivě posloužit

 PC a Mobily 
21. února 2021 11:11 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
I porouchaný notebook se dá využít Pixabay
Už v několika případech jsme se přesvědčili, že porouchaná elektronika může ještě poskytnout značné služby. Máme informace, co se dá podniknout s porouchaným notebookem.

Řekněme, že notebooku odešla do křemíkového nebe základní deska. Jde o starý počítač, takže nemáte zájem o jeho opravu. Vyhodit celek do koše by ale byla obrovská chyba. Ale chybou je i odvoz do sběrného dvora.

Použitelné díly

Pokud jste četli některé předchozí články, tušíte, že notebook by mohl obsahovat použitelný pevný disk. Tak tomu většinou i bývá. Vedle záchrany vašich dat tak získáte poměrně cennou součást počítače, která se dá využít třeba v pouzdru pro externí disk k dalšímu ukládání dat. Vedle toho byste mohli z notebooku vyjmout operační paměť. Podle typu ji buď využijete nebo spíš prodáte někomu, kdo potřebuje starší díl. Užitečný může být zdroj od notebooku. Napájet s ním lze ledacos. Podle typu se napětí pohybuje zhruba mezi 12 až 19 volty. Ne všichni si ale uvědomí, že využitelný je i displej. Jestliže totiž zobrazovací panel funguje, lze jej zprovoznit i bez zbytku notebooku.

Co budeme potřebovat

Ke zprovoznění displeje z notebooku budeme ovšem potřebovat dokoupit příslušný řadič. K napájení můžeme využít adaptér od původního notebooku nebo pořídit zdroj s příslušnými parametry. Řadič objednáme podle typu displeje. Předpokladem úspěchu celé operace je tedy schopnost rozebrat notebook, zjistit na štítku modelové číslo displeje a prohledat čínské obchody s dotazem „Control Board Monitor Kit“ doplněný o modelové číslo vašeho displeje. Budete-li mít štěstí, najdete příslušnou desku, která obsahuje jednak vstupy pro signál, tedy nejčastěji HDMI, VGA a někdy i DVI. Je zde obyčejně i kabeláž k ovládacím prvkům, pomocí kterých nastavíte správné umístění obrazu na displeji. Pak je zde velmi důležitý signálový kabel, který je opatřen koncovkou, do které lze zapojit výstup vašeho LCD panelu. Na desce je potom napájecí konektor. Deska má poměrně malé rozměry a není vůbec drahá. Čekejte cenu kolem 20 dolarů.

Náměty ke stavbě a využití

Obyčejně bude vhodné odklopnou část s LCD obrazovkou odmontovat od zbytku notebooku. Jestliže necháte displej v plastovém rámečku, nebudete muset řešit zakrytování této části. Displej můžete napevno přidělat k pracovnímu stolu. Častější a vhodnější bude přidělání na nějakou masivnější základnu, která zajistí vašemu displeji stabilitu. Můžete také na zadní stranu displeje přidělat podpěru, která bude spolu se zbytkem displeje fungovat jako stojánek. Elektroniku přiděláte na podstavec nebo na zadní stranu. Hodí se vše vložit do vhodné krabičky. Máte-li 3D tiskárnu, vyrobíte si pouzdro na elektroniku vlastní. Více o  3D tisku najdete zde.

Možná si kladete otázku, jak využít takové zařízení. Může sloužit jako druhý displej k vašemu počítači či notebooku, který získáte za minimální náklady. Snadno tak postavíte třeba druhý či třetí televizor do domácnosti, protože některé řídicí desky jsou osazené i televizním tunerem. Displej může zobrazovat důležité informace v nějaké vývěsce. Zajistíte si tak výstup dat u různých projektů. Možností je celá řada.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu